V roku 2011 sa ku mne dostal cestopis z Thajska od prakticky neznámeho českého autora. Prečítal som ho na jeden nádych. Virtuálne som sa prechádzal vlhkou thajskou džungľou, potápal sa v tyrkysovo sfarbenom mori a navštevoval ovocné trhy v prímorských dedinkách. Musím povedať, že ma to doslova pohltilo. Neprestával som na Thajsko myslieť…

Samozrejme, situácia ponúkala iba jedno riešenie… Ešte koncom toho istého roka som priletel do Bangkoku a odtiaľ sa začal presúvať smerom na juh. Nikdy v minulosti som nepocítil tak výrazný závan exotiky ako tam, uprostred ničoho. Rodnú hrudu som už opustil veľakrát, ale toto bolo úplne iné. Intenzívne a tak trochu ako z iného sveta. Všetko som zažil nanovo, ale tentokrát už v realite. A tá nebola veľmi vzdialená od tej virtuálnej. Teda, až na polmetrového jaštera, ktorý sa rozhodol ma prenasledovať počas prechádzky medzi miestnymi slamennými chatrčami. Ten vo virtuálnej realite chýbal. Pri pozorovaní západu slnka na Koh Samui som pochopil, že už nikdy nebudem žiť ako doteraz. Slovensko milujem, ale túžba cestovať ma už bude sprevádzať do konca môjho života.

Thajsko vodopád

Vodopád, ktorý si hľadá cestu džungľou na ostrove Koh Samui. Foto: Radovan Hýbl

Nový životný štýl

Dnešná doba je špecifická ponukou relatívne lacných leteniek v kombinácii s možnosťou lacného ubytovania (napríklad prostredníctvom portálov ako je Airbnb). To je živná pôda pre rozmach životného štýlu, ktorý nazývame digitálnym nomádstvom. Zrejme preto v posledných rokoch digitálne nomádstvo získalo na popularite a stalo sa atraktívnym pre mnoho ľudí, ktorí chcú pracovať na diaľku a zároveň cestovať.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Kto je digitálny nomád?

Digitálny nomád je človek, ktorý je pracovne nezávislý na lokalite, cestuje po svete a zarába si prostredníctvom informačných resp. telekomunikačných technológií. Na život mu v podstate stačí notebook a pripojenie na internet. Tento životný štýl sa stal možným vďaka rýchlemu rozvoju digitalizácie, ktorá umožňuje ľuďom pracovať takmer odkiaľkoľvek na svete. Digitálni nomádi sú často považovaní za inovatívnych a kreatívnych ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoj životný štýl a dosiahnuť väčšiu pracovnú flexibilitu. Mnohí z nich sú podnikatelia alebo pracujú ako nezávislí profesionáli v oblastiach, ktoré sú vhodné na prácu na diaľku.

Digitálni nomádi sú najčastejšie freelanceri, teda nezávislí pracovníci, ktorí si sami hľadajú zákazky alebo poskytujú služby online.

Môžu to byť napríklad:

  • programátori a vývojári aplikácií,
  • grafici a webdizajnéri,
  • copywriteri,
  • marketéri,
  • blogeri,
  • konzultanti a kouči,
  • tréneri,
  • novinári,
  • prekladatelia,
  • SEO špecialisti a PPC marketéri,
  • korektori,
  • e-commerce špecialisti (online predajcovia)

Určite som nespomenúl všetky profesie vhodné na digitálne nomádstvo, avšak vzorec je jasný, ide o podnikateľov, ktorí berú zodpovednosť do vlastných rúk a sú plne pripravení spoliehať sa iba sami na seba. Ak spadáte do tejto kategórie, rozhodne stojí za to zvážiť, či vás tento životný štýl neoslovuje.

Ak chcete byť digitálny nomád a máte záujem o prevádzkovanie blogu, na ktorom budete uverejňovať vlastné články, neváhajte ma kontaktovať. Rád vám pomôžem s jeho vytvorením, prípadne vám poskytnem bezplatnú konzultáciu o možnostiach, ktoré máte pri jeho tvorbe k dispozícii.

ománska púšť

Neprebádaná ománska púšť. Foto: Radovan Hýbl

Výhody digitálneho nomádstva

Výhody digitálneho nomádstva sú nesporné. Ako digitálny nomád získavate väčšiu slobodu, čo znamená, že si môžete vybrať, kedy a kde chcete pracovať. Môžete si zvoliť svoje pracovné prostredie a pracovať z kaviarní, coworkingových priestorov, letných terás alebo z hotela pri pláži. Tento životný štýl vám umožní flexibilitu, ktorú tradičné pracovné miesta zvyčajne neponúkajú.

Ďalšou výhodou je možnosť cestovať a spoznávať iné krajiny, kultúry, či prírodné krásy. Po práci sa tak môžete venovať rôznym aktivitám, ktoré by ste doma vykonávať nemohli. Veľmi lákavé je najmä objavovanie krajín s prístupom k moru. Trendom je aj sťahovanie sa v zimných mesiacoch do krajín s teplejšou klímou. Ako digitálni nomádi sa môžete presúvať po celom svete a objavovať nové miesta. Môžete podnikať krátke výlety na pár dní alebo absolvovať dlhodobé pobyty v zahraničí. Tento životný štýl ponúka možnosť stretávať nových ľudí, rozširovať si svoje obzory, obohacovať sa o nové vnemy, zvyšovať vlastnú kreativitu a otvorenosť voči novým výzvam.

V mnohých krajinách sú omnoho nižšie náklady na život ako sú na Slovensku, pričom vaša mzda môže zodpovedať reáliám vyspelých krajín (najmä ak ovládate cudzí jazyk). Digitálnych nomádov preto často lákajú krajiny Ázie a Južnej a Strednej Ameriky.

S digitálnym nomádstvom sa zároveň môže spájať aj vyšší príjem, keďže práca na projektovom základe umožňuje účtovanie vyššej hodinovej sadzby. Okrem toho môžete zdieľať svoje cestovateľské zážitky formou blogu alebo videí, čo je takisto možné monetizovať.

Život v zahraničí prináša nové impulzy, poznatky, inšpirácie a trendy, ktoré je následne možné využiť v pracovnej sfére. Zároveň získate väčší priestor pre osobný rozvoj, zmenu vášho hodnotového rebríčka, či príklon k minimalizmu.

zlacnená dovolenka

Nevýhody digitálneho nomádstva

Bohužiaľ, digitálne nomádstvo má aj svoje nevýhody. Práca na diaľku môže byť náročná a izolujúca, pretože strácate pravidelný fyzický kontakt s kolegami a často aj blízkymi ľuďmi. Okrem toho, môže byť pomerne ťažké udržiavať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, keďže vaša práca je dostupná kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

Ďalšou nevýhodou môže byť aj potreba ovládania cudzieho jazyka. Pokiaľ ste v krajine len krátko, vystačíte si aj bez neho, avšak pri dlhšom pobyte je minimálne znalosť angličtiny nevyhnutnosťou.

Do digitálneho nomádstva by ste sa mali pustiť iba v prípade, ak ste dostatočne časovo organizovaní a sebadisciplinovaní, aby ste si udržali svoju produktivitu a naplnili svoje pracovné záväzky. Problémom môže byť aj zabezpečenie stabilného internetového pripojenia a vyhovujúceho pracovného prostredia, ktoré sú pri vykonávaní tejto práce kľúčové. V niektorých krajinách nie je vykonávanie tohto druhu práce možné, a preto je dôležité venovať výberu destinácií dostatočný čas a vybrať si tie, ktoré sú na túto činnosť vhodné.

Realitou života digitálneho nomáda môžu byť aj rôzne zdravotné problémy súvisiace s cestovaním (jet lag, kinetóza, časový posun) a pobytom v odlišných klimatických alebo gastronomických podmienkach.

Ako digitálny nomád budete tiež musieť riešiť administratívne a daňové otázky. V niektorých prípadoch môžete spadať pod legislatívu rôznych krajín a budete musieť dodržiavať miestne zákony, predpisy a zvyklosti.

cestovateľské kufre 4home

Zhrnutie

Tak, ako každá minca má dve strany, aj digitálne nomádstvo má svoje výhody aj nevýhody. Ponúka zaujímavý životný štýl vhodný pre tých, ktorí sú ochotní opustiť svoju komfortnú zónu, pracovať na diaľku a často cestovať. Pred samotným rozhodnutím stať sa digitálnym nomádom, musíte zvážiť všetky aspekty tohto životného štýlu a nadobudnúť presvedčenie, že je to pre vás tá správna voľba. Ak sa pre nomádstvo rozhodnete, nezabudnite podrobne plánovať, aby ste minimalizovali jeho negatívne stránky a mohli si tak naplno užiť výhody, ktoré vám samo o sebe poskytuje.

Mys dobrej nádeje

Mys dobrej nádeje – miesto, na ktorom sa stretávajú Atlantický a Indický oceán. Foto: Radovan Hýbl

Ako sa stať digitálnym nomádom?

Ak sa chcete stať digitálnymi nomádmi, spojte sa s ľuďmi, ktorí už digitálnymi nomádmi sú. Mnohí z nich zdieľajú svoje príbehy a skúsenosti na internete, kde si navzájom pomáhajú a podporujú sa. Existujú aj digitálne komunity, kde sa často zdieľajú informácie a nápady, ako si udržiavať prácu a životný štýl.

Najznámejšie aktívne nomádske komunity nájdete na nasledovných adresách:

Nomadlist – komunita s lokalizovaným prehľadom najvýznamnejších nomádskych destinácií. Obsahuje porovnávač a dokonca aj vlastný chat.

Digital Nomad Girls – Facebooková nomádska skupina zameraná predstavujúca motivačnú stránku pre silné a nezávislé ženy.

Global Digital Nomad Network – uzatvorená Facebook skupina, ktorá združuje viac ako 65 000 nomádov, s ktorými si môžete vymieňať skúsenosti a dohadovať stretnutia.

Digital Nomads Meetups – skupiny digitálnych nomadov triedené podľa lokalít. Umožňujú vzájomnú pomoc, zdieľanie nápadov a organizovanie stretnutí.

Ak sa túžite viac dozvedieť o mojom návrate na ostrov Malorka, prečítajte si článok: Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.

Články o krajinách

Aby som vám pri výbere trochu pomohol, rozhodol som sa, že vám priblížim život aspoň v niektorých krajinách, ktoré som sám navštívil a zhodnotím tak ich vhodnosť pre zahrnutie do vášho plánu digitálneho nomáda.

Výber krajín pre digitálne nomádstvo môže byť zložitý, pretože každý nomád má iné potreby a preferencie. Avšak, existujú niektoré kritériá, ktoré môžu byť užitočné pri výbere vhodnej krajiny pre digitálne nomádstvo.

Stanovené kritériá výberu:

  • Rýchle a stabilné internetové pripojenie. Rýchlosť a spoľahlivosť internetového pripojenia sú nevyhnutné pre prácu na diaľku. Je preto dôležité si vybrať krajinu s kvalitným a stabilným internetovým pripojením.
  • Nízke náklady na život. Niektoré krajiny sú výrazne lacnejšie ako iné, čo ich robí vhodnejšími pre digitálne nomádstvo. Je výhodné sústrediť sa pri výbere na krajiny s nízkymi nákladmi na ubytovanie, stravu a ďalšími nákladmi na život.
  • Kvalitná zdravotná starostlivosť. V prípade zdravotných problémov je dôležité mať prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto by ste mali zvážiť krajinu s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou a dobrým poistením.
  • Bezpečnosť. Bezpečnosť je dôležitým faktorom pri výbere krajiny pre digitálne nomádstvo. Môže zahŕňať bezpečnosť cestovania, či ubytovania, ale aj mieru kriminality v danom regióne.
  • Kvalita života. Kvalita života je dôležitým faktorom, ktorý by ste taktiež mali zohľadniť pri výbere krajiny pre digitálne nomádstvo. Krajiny s vhodnou klímou a prírodnými bohatstvom môžu byť pre väčšinu nomádov veľmi atraktívne.
  • Kultúrna rozmanitosť. Digitálni nomádi väčšinou majú radi nové zážitky a stretávanie nových ľudí. Ak medzi takýchto ľudí patríte aj vy, určite nepohrdnete krajinami s bohatou kultúrou a históriou.
  • Pracovné povolenia a víza. Naše členstvo v Európskej únii nám prinieslo veľmi silný a medzinárodne uznávaný pas. Aj napriek tomu však množstvo krajín vyžaduje pracovné povolenie alebo vízovú povinnosť. Preto by ste mali zvážiť, aké právne a administratívne podmienky v danej krajine platia a rozsah krokov, ktoré musíte podniknúť pre získanie potrebných dokumentov.

Uvedomujem si, že kritérií na posudzovanie môže byť ďaleko viac a každý z vás má iné potreby a preferencie. Niekto chce venovať viac času cestovaniu a spoznávaniu nových kultúr, iný sa zasa zameriava na vhodnejšie pracovné podmienky, ďalší sa sústredí na udržanie zdravého životného štýlu a s ním spojenému cvičeniu, či meditácii. Avšak mnou určené kritériá vás môžu aspoň trochu nasmerovať pri výbere vhodnej krajiny pre digitálne nomádstvo. Konečný výber už samozrejme ponechám na vás. 😊

Oahu - havajský ostrov

Oahu – ostrov s pohoriami sopečného pôvodu. Foto: Radovan Hýbl

Záver

Tendencie vývoja v oblasti digitálneho nomádstva sú rastové. Vzhľadom na očakávané zmeny na pracovnom trhu, pretrvávajúce nízke prepravné náklady a rozvoj digitálnych technológií je možné očakávať, že množina digitálnych nomádov sa bude v najbližšom období rozrastať. Jednotlivé krajiny sa začínajú prispôsobovať tomuto pracovnému trendu a snažia sa preň vytvárať vhodné podmienky, čím napomáhajú rozvoju cestovného ruchu a rastu vlastnej ekonomiky. Pre mnohých pracovníkov môže digitálne nomádstvo prispieť k harmonizácii ich súkromného a pracovného života a naplneniu podmienok osobného šťastia. Tento životný štýl však rozhodne nie je vhodný pre každého, a preto je potrebné dôsledne zvážiť možné dopady na kvalitu života.

Ak sa vy osobne stále neviete rozhodnúť, či je digitálne nomádstvo pre vás vhodnou cestou, urobte to najjednoduchšie, čo môžete. Vycestujte a uvidíte. Vhodnejší čas už len ťažko nájdete. Na vašich cestách vám prajem veľa šťastia. Zlomte väz. 🙂

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor, prípadne položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.