Nikoho z nás pravdepodobne nepoteší správa od lekára, ktorý nám oznámi diagnózu ,,celiakia.“ Na jednej strane sa človek poteší, že po úspešnej diagnostike konečne jeho zdravotné problémy pominú, ale zároveň sa mu preháňa hlavou nespočetné množstvo otázok. Je to úplne prirodzené.

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje ľudí v každom veku a prejavuje sa širokou škálou symptómov. U celiatikov konzumácia lepku poškodzuje výstelku tenkého čreva. Počet ľudí s celiakou neustále pribúda. Existujú však aj pacienti, ktorí sú bez príznakov a u tých je diagnostika naozaj náhodná. Zväčša sa zistí popri iných vyšetreniach alebo testoch. Naopak sú ľudia, u ktorých sa celiakia prejaví najmä tráviacimi ťažkosťami ako je hnačka, zápcha, nadúvanie, bolesti brucha a pod. Únava, kožné problémy a úbytok na váhe môžu byť tiež dôsledkom neznášanlivosti lepku. Sprievodným príznakom celiakie najmä u detí je neprospievanie.

Liečba spočíva ,,len“ vo vysadení lepku zo stravy. Pozor si však treba dávať aj na jeho stopové množstvá. Je to celoživotná záležitosť a celiakiu treba brať ako nevyhnutnú zmenu životného štýlu…

lekárske vyšetrenie

Foto: Pexels

Bola vám diagnostikovaná celiakia? Aké zmeny v jedálničku sú potrebné?

Ak sa u vás alebo iného člena domácnosti objaví celiakia, zvyčajne to ovplyvní celú rodinu. Tak ako aj iné ochorenia, ani celiakiu netreba brať na ľahkú váhu. Bezlepkovú diétu je nutné striktne dodržiavať. Zo stravy je potrebné vylúčiť všetok lepok a prejsť na bezlepkovú stravu. Čítať zloženia výrobkov je v tomto prípade nevyhnutnosťou. Na začiatku vám to zaberie naozaj veľa času, pretože lepok nájdete aj v potravinách, kde by ste ho možno vôbec nečakali – rôzne ochucovadlá a koreniny, omáčky, polievky, čokoláda a iné.

Najťažšia je práve disciplína. Prechod na bezlepkovú stravu bude na začiatku náročný, najmä keď máte zo dňa na deň zmeniť svoj jedálniček, na ktorý ste zvyknutí. Bojíte sa, že už nebudete môcť konzumovať svoje obľúbené pokrmy? Skúste sa zacieliť skôr na potraviny, ktoré konzumovať môžete, ako na tie, ktoré musíte zo stravy vylúčiť. Neustále negatívne premýšľanie môže viesť k psychickej nepohode. Treba myslieť na to, že zdravie máme len jedno a zotrvať. Možno práve celiakia vám prinesie iný pohľad na stravu. Postupom času isto objavíte nové chute a už nebudete mať pocit, že ste o niečo ukrátení. V kuchyni bez problémov pripravíte stravu aj s lepkom aj bez neho, ale mali by ste dávať veľký pozor, aby bezlepkové jedlá neboli kontaminované lepkom. Preto je ideálne oddeliť ich prípravu priestorovo alebo aspoň časovo.

V dnešnej dobe nie je s výberom bezlepkových produktov najmenší problém. Obchody so zdravou výživou ponúkajú pre celiatikov naozaj rôzne maškrty. Už aj v bežnom supermarkete nájdete bohatý sortiment takýchto výrobkov.

Najesť sa dokážete bez problémov aj v reštaurácii. Handbou nie je pýtať sa obsluhy, ak v niečom z jedálneho lístka nemáte jasno. Pri cestovaní nezabudnite na plánovanie a prípravu. Keď sa chystáte vycestovať z domu, vezmite si so sebou minimálne trvanlivé pečivo, kaše alebo cereálie. Nezúfajte, určite aj v cieľovej destinácií nájdete rôzne alternatívy pre celiatikov. To isté platí aj pri rodinných oslavách alebo iných spoločenských udalostiach. Stačí byť vždy o krok vpred, aby ste nezostali náhodou zaskočení, ak si nebudete mať na čom pochutiť.

reštaurácia

Foto: Pexels

Ako si zostavím pestrý jedálniček?

Tradičná slovenská kuchyňa obsahuje veľa pokrmov práve s lepkom. Na začiatku môžu prísť obavy, že nebudete mať čo jesť, pretože bežný človek je zvyknutý konzumovať lepok niekoľkokrát denne v rôznych podobách. Celiakiu však netreba brať ako strašiaka, ale ako príležitosť konzumovať napríklad viac ovocia, či zeleniny a menej spracovaných potravín.

Práve bezlepková strava vám môže priniesť do jedálnička pestrosť a rôznorodosť. Nezabúdajte na prirodzene bezlepkové potraviny, ktoré môžete naďalej konzumovať, ako sú:

  • mäso
  • vajcia
  • mliečne výrobky
  • ryby
  • strukoviny
  • orechy.
bezlepkové potraviny

Foto: Pexels

Poznáte bezlepkové obilniny? Zaraďte do svojho jedálnička pšeno, quinou, teff, amarant, ryžu, kukuricu, cirok a pohánku. Možno ste pred diagnostikovaním celiakie tieto obilininy ani nepoznali.  Ich príprava je jednoduchá a ich potenciál využitia v kuchyni je naozaj široký. Na slaných a sladkých pokrmoch si pochutia aj ,,lepkáči“. Bez problémov si môžete uvariť aj rannú obilninovú kašu. Ak ste doteraz nevyužívali strukovinové múky, je čas začať. Majú rôzne benefity pre naše zdravie a dajú sa využiť na slané omelety, koláče aj zahusťovanie omáčok. Ak budete mať chuť na niečo sladké, siahnite po čerstvom alebo sušenom ovocí. Každá gazdinka bez problémov upečie aj skvelý bezlepkový koláč. Vaše varenie bude už len o fantázií. Nezabudnite, že celiakia nie je o hladovaní.

Na internete nájdete rôzne videá, ktoré vás presvedčia o tom, že variť bez lepku sa dá rýchlo a chutne. Na začiatku vám však príprava jedál zaberie viac času ako zvyčajne. Nenechajte sa odradiť! Chce to len tréning! Zapisujte si recepty, ktoré sa vám osvedčili a postupne sa k nim vracajte. Pestrý jedálniček si tak budete vedieť vyskladať aj sami. Nájdite ešte pár inšpirácií na sociálnych sieťach a pustite sa do toho!

Pravidelný pitný režim je základným predpokladom na správne fungovanie vášho organizmu. Všetko potrebné o dôležitosti hydratácie organizmu sa dozviete v článku: Nečakajte na smäd! Dodržiavajte pravidelný pitný režim.

Ako zistím, či dodržiavam bezlepkovú diétu správne?

Pri prechode na striktnú bezlepkovú stravu vám všetky doterajšie príznaky vymiznú. Ak ste boli bezpríznakový, správne dodržiavanie bezlepkovej diéty potvrdia kontrolné odbery krvi. Pravidelné kontroly u lekára prebiehajú minimálne 1 krát za rok.

odber krvi

Foto: Pexels

Je bezlepková strava drahá?

Odpoveď je áno. Ak však máte celiakiu potvrdenú špecialistom – gastroenterológom, máte nárok na bezlepkové potraviny na predpis. Dostanete tak aspoň základné suroviny na prípravu jedál v podobe bezlepkovej múky a cestovín. Na výber máte aj hotové produkty – pečivo, sladké a slané výrobky. Všetky potrebné informácie vám poskytne váš ošetrujúci lekár.

Psychická pohoda je zárukou každého úspechu. Preto nezúfajte a verte, že bezlepková strava môže byť naozaj chutná a pestrá. Verím, že celiakia vám prinesie do života iný pohľad na stravu a dokáže zmeniť vaše stravovacie návyky k lepšiemu.

Vedeli ste, že obyčajná chôdza má blahodárny účinok na váš zdravotný stav? Viac o tejto problematike zistíte v článku: Vedeli ste, že iba 2500 krokov denne vám stačí na dosiahnutie významných zdravotných benefitov?

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.