Po zhruba desaťročnom lobingu americká Komisia pre cenné papiere (SEC) 11. januára 2024 schválila prvé bitcoinové ETF. Stalo sa tak po úspešnom súdnom spore zo strany emitenta Grayscale Investments. Spoločnosť v predchádzajúcom roku požiadala o schválenie bitcoinového ETF s neúspešným výsledkom. Zvrat nastal až po súdnom rozsudku, ktorý donútil SEC žiadosť opätovne prehodnotiť. Na základe rozhodnutia je Komisia pre cenné papiere v prípade posudzovania žiadostí povinná s podobnými produktami zaobchádzať rovnako a musí sa vyhnúť hodnoteniu rizikovosti podkladového aktíva.
Bitcoin je kryptomena vytvorená v roku 2009 neznámou osobou (alebo osobami) pod prezývkou Satoshi Nakamoto. Táto kryptomena je postavená na základných princípoch blockchainu, čo umožňuje uchovávať zaznamenanú nemennú, decentralizovanú knihu transakcií v distribuovanej sieti bez jediného bodu zlyhania. Bitcoiny sú vytvárané prostredníctvom „ťažobného“ procesu, ktorý sa spolieha na špecializované počítače na riešenie matematických úloh neustále sa zvyšujúcej zložitosti. Existuje obmedzená zásoba iba 21 miliónov bitcoinov, čo znamená, že po dosiahnutí tohto počtu už nie je možné kryptomeny vyťažiť viac. Väčšina zdrojov predpokladá, že posledný bitcoin bude vyťažený v roku 2140. Na začiatku roka 2024 už bolo vyťažených približne 19 miliónov bitcoinov. Bitcoin otvoril dvere pseudonymným transakciám a efektívnejšiemu presunu kapitálu cez hranice, a stal sa novým digitálnym uchovávateľom hodnoty.
Samotný rozsudok súdu je v oblasti kryptomien doslova prelomový. Od svojho vzniku je bitcoin rušivou silou, ktorá spochybňuje obchodné modely finančných inštitúcií a centrálnych bánk. Zároveň si treba uvedomiť, že je stále v plienkach a jeho rastový potenciál a samozrejme aj s ním súvisiace riziká sú veľmi vysoké. Nedávny rozsudok a na neho nadväzujúce schválenie bitcoinových ETF tak do určitej miery túto kryptomenu legitimizuje a zvyšuje jej potenciál do budúcnosti. Na druhej strane však treba mať na zreteli, že Komisia pre cenné papiere bitcoinové ETF schválila pod nátlakom a na základe slov jej predstaviteľov by tento krok „nemal signalizovať jej ochotu schváliť kótovacie štandardy pre cenné papiere kryptoaktív“. Samotní investori sa však podobnými výrokmi nenechávajú vyrušovať a veria v svetlú budúcnosť kryptomien. Niektorí z nich dokonca očakávajú dosiahnutie historických maxím ku koncu kalendárneho roka.
Foto: Pexels
Na margo rozsudku mi nedá ešte doplniť jednu perličku z investičných kuloárov. Na základe statusu spoločnosti CoinGlass na sociálnej sieti X, boli víťazným rozsudkom v priebehu pol hodiny zlikvidované short pozície v hodnote takmer 32 miliónov dolárov. Uvedená suma predstavuje stratu investorov, ktorí stavili na pád hodnoty kryptomeny, ktorá však po vyhlásení rozsudku naopak posilnila o 8,4%.
Short alebo krátka pozícia znamená, že investor predáva cenný papier, ktorý nevlastní, pričom zamýšľa jeho neskorší nákup za nižšiu cenu. Ak cena aktíva v budúcnosti skutočne klesne, investor uzavrie pozíciu so ziskom. V opačnom prípade si pripíše stratu.
Na čo slúžia bitcoinové ETF?
Kúpou bitcoinového ETF investor nekupuje samotný bitcoin, ale cenný papier, ktorý je v podstate pohľadávkou na bitcoin. Pre investorov ide o výrazné zjednodušenie investičného procesu, keďže už nemusia riešiť technické úskalia ťažby bitcoinu alebo jeho priamy nákup a následnú úschovu. Na druhej strane má táto forma nákupu aj svoju tienistú stránku.
Obrázok: Midjourney
Je pred nami vhodné obdobie na investíciu do dlhopisov alebo je lepšie ich vyradiť z investičného portfólia? Ak vás odpoveď na túto otázku zaujíma, prečítajte si článok Prichádza zlatá éra dlhopisov?
Oplatí sa nákup bitcoinu prostredníctvom ETF?
Osobne nie som fanúšikom investovania do bitcoinu, ani iných kryptomien. Aby bolo jasné, páči sa mi síce samotný nápad nastavenia zrkadla finančným inštitúciám, jednoznačne ho schvaľujem a fandím aj všetkým kryptomenovým investorom. Na druhej strane však vnímam príliš nebezpečnú mladosť projektu. Vďaka volatilite bitcoinu je možné obchodovaním s ním v krátkodobom horizonte získať mimoriadne zisky. Rovnako si však však bitcoinoví investori môžu pripísať aj obrovské straty. Ako vyvážený, až konzervatívny, investor sa s takýmto nastavením jednoducho nemôžem stotožniť. Bitcoin je stále špekulatívnym aktívom, ktoré je stále tŕňom v oku regulačných orgánov, čo do budúcna môže priniesť svoje riziká. Schválenie bitcoinových ETF na tejto skutočnosti nič nemení.
A teraz sa vráťme k tienistej stránke bitcoinového ETF, ktorú som načrtol vyššie. Ak som vás svojou argumentáciou nepresvedčil a rozhodli ste sa do nákupu bitcoinu predsalen ísť, odporúčam vám ho nakupovať priamo. Bitcoinové ETF nemá totiž rovnaké funkcie ako samotný bitcoin. Je iba pohľadávkou naň. Dokonca si dovolím tvrdiť, že ide tak trochu proti samotným princípom bitcoinu. V praxi to znamená, že vás ETF nemusí ochrániť od rizík, ktoré môžu nastať v krízových scenároch. Poistná funkcia bitcoinu voči zatvoreniu burzy alebo nebodaj voči zákazu jeho používania pri nákupe vo forme ETF nebude môcť byť realizovaná. A zjednodušenie nákupu nie je dôvodom, prečo sa o ňu dobrovoľne pripraviť.
Aby som to uzavrel, v prípade bitcoinového ETF teda neschvaľujem ani podkladové aktívum a ani formu jeho nákupu.
Aj napriek môjmu nesúhlasu s nákupom vám však dlžím prehľad tickerov niektorých aktuálnych bitcoinových ETF. Všimnite si, prosím, aj jednotlivé názvy. Niektorí autori nám namingom zrejme chceli niečo naznačiť. Môj názor na túto formu investície absolútne vystihuje ticker fondu Valkirie Bitcoin – BRRR. Za zmienku však stoja aj SATO a HODL. 😊
Slovo HODL vzniklo preklepom zo slova HOLD. GameKyuubi, člen internetového fóra bitcointalk.com, chcel pôvodne vyjadriť, že bitcoin „drží“ a neplánuje ho predať ani napriek jeho pádu, pretože verí v jeho budúci rast. Nadstavbou je vyjadrenie slova ako akronymu z anglického výrazu „Hold On For Dear Life“ (drž pre Boha živého).
Obrázok: Radovan Hýbl
Pokiaľ sa chcete dozvedieť, ktoré aktívum považujú regionálni dolároví milionári za najvýnosnejšie, prečítajte si článok Ako vnímajú ekonomickú situáciu slovenskí a českí dolároví milionári?
Upozornenie: Autor nie je investičným, ani finančným poradcom. Prezentované závery sú jeho osobnými názormi a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a nepredstavujú návrh na uzatvorenie obchodu. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberá za ne žiadne záväzky. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.