Študentská rada stredných škôl a Úrad vlády Slovenskej republiky zorganizovali diskusiu v rámci projektu Rešpektujem iný názor na tému Spoločenský dialóg. Diskusia sa uskutočnila v priestoroch kina Považan v Novom Meste nad Váhom a bola určená pre žiakov a žiačky zo stredných škôl. Hosťami diskusie boli Jozef Baláž, Milan Kňažko, Vladimír Šnídl a Dag Daniš. Aktivitu moderoval David Kapusta, študent právnickej fakulty Univerzity Komenského.

Jozef Banáš začal popísaním osobného stretnutia, na ktorom mu Dalajláma povedal, že slovo je veľmi silný nástroj a treba s ním pracovať zodpovedne. Kľúčovou úlohou je pomáhať druhým hľadať pravdu. S pravdou to navyše nie je jednoduché, keďže sa nenachádza pri ústí rieky, ale pri jej prameni. Pri ústí je už totiž pošpinená rôznymi prítokmi. Banáš osobne ľudí delí na tých, ktorí pravdu vlastnia a tých, ktorí ju hľadajú.

Dag Daniš údajne už zažil aj lepšie časy čo sa týka slobody slova a slobody diskusie. Minimálne od pandémie pociťuje, že v poriadku nie je veľa vecí z hľadiska slobodného vyjadrovania názorov. Situáciu ešte znásobila vojna na Ukrajine.

Milan Kňažko spomenul, že si musíme si povedať, čo je pravda a čo je za ňu vyhlasované. Dá sa to podľa neho objektívne nájsť. Ďalej sa treba dohodnúť na tom, že platia nejaké pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať.

Vladimír Šnídl súhlasí s názorom, že spoločnosť je polarizovaná. Jeho názor je, že za to nemôžu médiá. Tie iba reagujú na to, čo hovoria politici. Sociálne médiá sa stali gamechangerom, ktorý zásadne zmenil politiku. Donalda Trumpa považuje do istej miery za produkt sociálnych sietí. Algoritmy sociálnych médií podporujú negatívny, kontroverzný a emotívny obsah, ktorý na ľudí vplýva. Za problém považuje najmä sociálne siete a našu nepripravenosť na ne.

Diskusia hostí na predmetnú tému

Spoločenský dialóg: Naša spoločnosť je polarizovaná.

V kategórii Politika – Rozhovory, poskytujeme čitateľom neskreslený obsah bez prezentovania subjektívnych názorov, hodnotiacich úsudkov a vlastných interpretácií. Z dôvodu snahy o objektívne informovanie sú redakčné výstupy predmetnej kategórie apolitické.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.