Ajurvéda je považovaná za najstarší a najholistickejší systém starostlivosti o zdravie. Základom zdravia, podľa klasickej ajurvédy, je stabilita troch základných energetických charakteristík – dóš. Každý človek má od narodenia daný špecifický pomer dóš (tzv. tridóšu) a ich nerovnováha mu spôsobuje bolesti, nechutenstvo, ochorenia a choroby.

Kým v minulosti ajurvédski liečitelia pôsobili skôr lokálne, rozvoj turistického ruchu a rozširovanie povedomia o ajurvéde so sebou priniesli aj rozmach prvých ajurvédskych kliník a rezortov.

Osobne ma liečebné metódy ajurvédy, ako tradičnej indickej medicíny, zaujali natoľko, že som sa rozhodla jeden z takýchto rezortov osobne navštíviť. O túto skúsenosť by som sa s vami rada podelila, aby ste vedeli, čo od takéhoto pobytu možno očakávať.

Pre svoju cestu som si vybrala Kingdom Ayurveda Resort, ktorý vlastní precízna, avšak veľmi milá talianka Caterina. Certifikovaný rezort na Slovensku spolupracuje s Ayurvedakarin, jeho návštevu však môžete absolvovať aj individuálne.

Rezort je situovaný v nádhernej tropickej záhrade priamo na brehu jednej z piesočnatých pláží Indického oceánu. Budova hotela je postavená v autentickom štýle starej koloniálnej vily, ktorá dodáva tomuto miestu špecifický nádych nezameniteľnej ajurvédskej atmosféry. Izby spĺňajú komfort európskeho štandardu. Exotický pobyt plný jogy, procedúr, terapií, medicínskych konzultácií a kvalitnej stravy, bol pre mňa ako tropický pobyt v kúpeľoch.

Kingdom Ayurveda Resort

Záhrada rezortu je v bezprostrednom dotyku s plážou. Foto: Stanislava Pagáčová.

Svoj výber rozhodne neľutujem. Prírodné prostredie rezortu umiestneného mimo rušných ulíc má svoje čaro. Navyše sa v rezorte vytvorila skutočne dobrá partia. Vznikli nové priateľstvá a utužený kolektív, ktorý sa naďalej stretáva aj na Slovensku.

Napriek tomu, že ja som necestovala sama, návštevu rezortu môžem odporučiť aj osamelým cestovateľom. Niektorí z nich sa zúčastnili aj nášho pobytu a aj keď spočiatku mali trochu obavy, neskôr si pobyt nevedeli vynachváliť.

Cesta z letiska do rezortu trvala približne 3 hodiny, pretože na Srí Lanke nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra.

Po príchode nás všetci zamestnanci čakali nastúpení pred budovou. V rámci uvítacieho ceremoniálu každý z nás dostal kokosový orech a náhrdelník z kvetov. Batožinu nám odniesli na izbu a odprevadili nás na obed.

Po obede nasledovala konzultácia s lekárom, na základe ktorej nám boli určené diagnózy a nastavenie liečby pozostávajúcej z medikácie, určených procedúr a terapie. Stanovenie diagnózy prebehlo najmä na základe prehliadky jazyka a pulzu na ruke. Hneď po príchode som absolvovala aj 2 masáže na chrbát a nohy.

Denná rutina

Podobne, ako je tomu v našich liečebných zariadeniach, aj v ajurvédskom rezorte bol nastavený denný režim. Každé ráno odštartovalo pitím prevarenej teplej vody a prechádzkou po pláži. O 7:00 začala hodina jogy.

ranná joga

Ranná joga pod vedením Martiny Mazágovej. Foto: archív Stanislavy Pagáčovej.

O 8:00 boli raňajky. Na stole nás čakali pripravené lieky, prírodné laxatívum Dhatri Churna a nápoj z bylinkového extraktu. Prvým chodom na raňajkách bola vždy polievka. Druhý chod bol každý deň rôzny (napríklad zemiak s kokosom, ryža s cibuľkou, prípadne fazuľa). Tretím chodom bolo ovocie, ktoré sa podávalo denne.

ajurvéda - ovocie

Ovocie nesmie na ajurvédskom stole chýbať. Foto: Archív Stanislavy Pagáčovej.

Po raňajkách sme si obliekli sarong (druh tradičného odevu so vzorkovanej alebo batikovanej tkaniny – pozn. redakcie) a presunuli sa do záhrady na lehátko. Každý z nás mal určený harmonogram procedúr a masáží so stanovením času a vykonávajúcej osoby. Denne každý z nás absolvoval 5 procedúr. Medzi jednotlivými procedúrami sme trávili čas relaxovaním, prechádzkami po pláži, čítaním kníh, pozorovaním opíc alebo podriemkávaním na lehátku.

Obed bol o 13:00. Jeho základ tvorila vždy nejaká zelenina, ryža a ako dezert buď ovocie alebo sladký ovocný pohár.

ajurvédska strava

Zdravá životospráva je neoddeliteľnou súčaťou ajurvédy. Foto: Stanislava Pagáčová.

Po obede pokračovali procedúry a sladké nič nerobenie. Počas celého dňa sme boli naolejovaní a oblečení len v sarongu. Olejovanie je kľúčom k ajurvédskemu detoxu a napomáha telu v zbavovaní sa toxínov. Mastnotu sme preto mohli zo seba zmyť až večer.

Večera sa podávala o 18:30. Opäť začala podaním liekov a preháňadla. Prvý chod bola polievka. Následne sa servíroval druhý chod a dezert – zdravý sladký koláč.

Rozhovor s autorom o jeho začiatkoch vo fitness, prístupe k tréningom, ale aj vzťahoch s jeho klientami nájdete v článku Fitness tréner, Richard Kmeť: Treba hlavne začať a neodkladať to na zajtra!

Fázy pobytu

Ajurvédsky pobyt má svoje konkrétne fázy. Jeho úvodnú časť tvorí prípravná fáza, ktorá sa sústreďuje na uvoľnenie tela a mysle. V tejto fáze sa prostredníctvom liečby zhromažďujú toxíny v tráviacom trakte.

O ich vylúčenie z tela sa postará Panchakarma – ajurvédske detoxikačné terapie, ktoré tvoria jadro ajurvédskej liečby. Panchakarma štandardne nastupuje v 5. – 6. deň pobytu. Súbor očistných procedúr pomáha vylučovať toxíny a prebytočný tuk z tráviacej sústavy prostredníctvom gastro-intestinálneho traktu. Ide už teda o invazívnejšie a účinnejšie terapie. Pokiaľ sú na izbe dvaja klienti, každý má panchakarmu v iný deň, aby si navzájom neblokovali sociálne zariadenie. 😊

Samotný proces u mňa prebiehal tak, že som ráno dostala na lačno 2 tabletky, zvolené presne podľa mojej diagnózy, pila som väčšie množstvo teplej vody a absolvovala som niekoľko prechádzok, až kým sa nespustil samotný očistný proces (tradične prebieha spodnou aj vrchnou cestou, ak viete, čo tým myslím 😊).

ajurvédska prechádzka

Prechádzky v okolí rezortu s palicou v ruke ako prevenciou proti miestnym psom. Foto: Stanislava Pagáčová.

Čistiaci proces sa štandardne opakuje 8-10-krát. Vtedy ležíte na lôžku na vašej izbe a ste pod dohľadom lekára, ktorý vás chodí kontrolovať. Pre ukončenie čistenia organizmus sa podáva ryžová polievka a kokosová voda. Následne máte celý deň na oddych a zotavovanie. Večera v daný deň pozostáva len z veľmi ľahkej polievky a trochy ryže so zeleninou. Sladký chod sa nepodáva.

Po očistnom a oddychovom dni nasleduje vyživovacia a liečivá fáza – Rásajána. V tejto fáze začína celková regenrácia organizmu a oprava narušených procesov v tele. Pri tomto procese je dôležité predovšetkým ticho, spojenie s prírodou a vyvážená liečivá strava. Benefitom rezortu bolo prostredie, ktoré prostredníctvom šumu vĺn a zvukov exotickej záhrady ešte umocňovalo liečivú silu procedúr a stalo sa dôležitou súčasťou celého procesu.

Ajurvédske procedúry

Aby ste získali jasnú predstavu, s čim sa pri ajurvédskom pobyte môžete stretnúť, popíšem aj základné procedúry, ktoré sa zameriavajú na očistu organizmu, podporu vitality a celkovú pohodu. Jadro liečby tvorí súbor piatich očistných procedúr, ktoré sa vykonávajú v presnom poradí a kombinácii podľa vašich individuálnych potrieb. Tieto procedúry slúžia na podporu zdravia, odstránenie toxínov z tela a obnovenie jeho prirodzenej rovnováhy.

Procedúry používané na podporu zdravia a pohody

Abhyanga: Celotelová masáž teplým bylinkovým olejom, ktorá upokojuje nervový systém, zlepšuje cirkuláciu a vyživuje pokožku.

Shirodhara: Pomalý, nepretržitý prúd teplého oleja na čelo, ktorý má upokojujúci a omladzujúci účinok.

shirodhara

Shirodhara v podaní Kingdom Ayurveda Resortu. Foto: Stanislava Pagáčová.

Pizhichil: Celotelová masáž teplými bylinkovými vreckami, ktorá pomáha pri chronickej únave, bolestiach kĺbov a svalov.

Udvartana: Suchá masáž s bylinkovými práškami na redukciu celulitídy, zlepšenie tonusu pokožky a stimuláciu lymfatického systému.

Swedana: Potné kúpele s bylinkami, ktoré pomáhajú pri detoxikácii, uvoľňujú svalové napätie a zlepšujú krvný obeh.

Základné procedúry používané, ako súčasť Panchakarmy

Vamana: Vyvolanie zvracania pod kontrolou terapeuta na očistu horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu.

Virechana: Preháňanie na očistu hrubého čreva a pečene.

Basti: Klystíry s teplými bylinkovými olejmi alebo odvarmi na očistu hrubého čreva.

Nasya: Instilácia olejov alebo bylinných práškov do nosa na očistu hlavy a zmyslových orgánov.

Raktamokshana: Terapia krvou, ktorá sa používa pri zápalových ochoreniach a poruchách krvného obehu.

Otužovanie sa v posledných rokoch teší slušnej popularite. Objavuje ho stále viac ľudí, ktorí hľadajú prirodzené spôsoby, ako podporiť svoje fyzické a duševné zdravie. V článku Otužovanie: cesta k odolnejšiemu telu a fungujúcej psychike zistíte, aké sú jeho hlavné benefity a prečo sa s ním oplatí začať.

Účinky ajurvédskych procedúr

Pravidelné vykonávanie ajurvédskych procedúr môže priniesť mnoho zdravotných benefitov, medzi ktoré patria:

  • Zlepšenie spánku a zníženie stresu
  • Posilnenie imunitného systému
  • Zvýšenie energie a vitality
  • Zlepšenie trávenia a metabolizmu
  • Redukcia bolesti a zápalov
  • Omladenie pokožky a zlepšenie celkového vzhľadu
  • Prevencia chronických ochorení

Väčšinu z uvedených liečebných metód a procedúr bolo vykonávaných aj v rámci môjho pobytu. Všetky procedúry boli vykonávané kvalifikovaným personálom a boli prispôsobené individuálnym potrebám každého klienta.

Počas záverečnej konzultácie každému z nás lekár určil špecifickú kombináciu dóš. Poďľa ajurvédy má totiž každý človek jedinečnú kombináciu energií, ktorá určuje jeho konštitúciu a predispozície k určitým ochoreniam. Ajurvéda rozlišuje tri základné energie, ktoré nazýva dóše. Tieto energie ovplyvňujú všetky procesy v tele a mysli, od trávenia až po náladu.

Základnými dóšami sú Váta, Pitta a Kapha.

Váta je spojená s prvkami éteru a vzduchu. Predstavuje princíp pohybu, rastu a zmeny. Ľudia s dominantnou dóšou Váta sú často kreatívni, energickí a flexibilní, ale môžu byť tiež náchylní na úzkosť, nespavosť a tráviace problémy.

Pitta sa spája s prvkami ohňa a vody a predstavuje princíp premeny a transformácie. Ľudia s dominantnou dóšou Pitta sú ambiciózni, inteligentní a charizmatickí, ale môžu byť tiež náchylní na hnev, podráždenosť a problémy s trávením.

Kapha je kombináciou vody a zeme. Definuje ju princíp štruktúry a stability. Ľudia s dominantnou dóšou Kapha sú pokojní, trpezliví a milujúci, ale môžu byť tiež náchylní na priberanie na váhe, lenivosť a dýchacie problémy.

Na základe určenia dominantnej dóše a kombinácie energií nám lekár poskytol stravovacie odporúčania v závislosti od nášho individuáneho zaradenia.

Kto chcel, mohol navyše požiadať aj o predpísanie liekov na dobu ďalších troch mesiacov a dostal základné odporúčania, ktoré mu umožnia pokračovať v efektívnej liečbe aj po opustení rezortu v domácom prostredí.

Zhrnutie na záver

Ajurvédsky pobyt na Srí Lanke je ďaleko viac než len exotická dovolenka. Je to cesta k sebe samému, k obnove svojho tela a mysle. Myslím si, že takýto pobyt by aspoň raz za život mala absolvovať každá žena.Vďaka starovekým ajurvédskym praktikám a liečivým silám ostrova zažijete hlbokú relaxáciu, očistu a omladenie. Nechajte sa aj vy uniesť vôňami tropických byliniek, zvukmi prírody a dotykmi skúsených terapeutov. Odveziete si nielen nové zážitky, ale aj trvalé zmeny vo svojom živote. Ak sa pýtate, či sa na Srí Lanku ešte vrátim – odpoveď je určite áno. Možno sa na tam spolu stretneme. 😊

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.