Aj napriek tomu, že ešte nie sú spočítané všetky hlasy v aktuálnych amerických voľbách, predpokladá sa víťazstvo republikána Donalda Trumpa. Reakcia akciových trhov na seba nenechala dlho čakať. Americké akcie výrazne posilňujú. V pluse je americký index S&P 500, ako aj technologický index Nasdaq Composite.Trhy tak odzrkadľujú predvolebné sľuby exprezidenta o znížení daní a nižšej regulácii podnikov.
Trhové nárasty sa však netýkajú len amerických akcií. Svoje pozície posilňuje aj americký dolár. Jeho hodnotový rast so sebou ťahá aj cenu niektorých komodít, najmä ropy.
Vzhľadom na skutočnosť, že Donald Trump je považovaný za aktívneho podporovateľa kryptomien, na hodnote získava aj bitcoin, ktorý sa dostáva na svoje trhové maximá.
Naopak, európske akcie nezažívajú práve najlepší deň. Akciový index EURO STOXX 50, obsahujúci 50 najväčších a najlikvidnejších európskych spoločností klesol zo svojich pozícií. Keďže firmy, ktoré sú v indexe zastúpené predstavujú dohromady až 60%-nú trhovú kapitalizáciu Eurozóny, ide o pomerne spoľahlivý ukazovateľ jej ekonomického vývoja. Vďaka prezentovanej Trumpovej colnej politike, sa Európa obáva obchodnej vojny, ktorá by mohla vyústiť do obmedzenia vývozu z krajín Európskej únie.
Slabšie výsledky zaznamenalo aj zlato, ktoré po svojom raketovom raste začalo mierne oslabovať.
V ktorom bode sa práve nachádza trh?
Za posledný rok si investori pripísali nadštandardné zisky. Drvivá väčšina aktív zaznamenala svoj vzostup. Nadpriemerne rástli americké akcie. Ku dnešnému dňu si index S&P 500 pripísal približne 33%-ný ročný rast a Nasdaq Composite dokonca viac než 36%- ný ročný rast. Rekordné výnosy vykázalo aj zlato, či bitcoin.
Mnohé aktíva nedávno dosahovali ATH niekoľkokrát po sebe. Pritom len pred rokom sa pomerne často skloňovalo slovo kríza. Tú následne nahradilo očakávanie „soft landingu“, korý sa zmenil na „no landing“. Viacero investičných špecialistov a analytikov sa však zhoduje na tom, že riziko prehriatia trhu rastie.
Jednotlivé aktíva, ktoré spolu nekorelujú, nezvyknú synchronizovať svoju výnosnosť, čo sa teraz na trhu deje. Rastie takmer všetko. Situácia začína pripomínať obdobie Dot-Com Bubble, kedy došlo k prasknutiu bubliny na akciovom trhu.
Podľa indexu Fear & Greed, prevádzkovaného investičným webom CNN Business, sa akciový trh nachádza na prelome pásma strachu (FEAR) a neutrálneho pásma.
Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké konkrétne možnosti máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.
Index strachu a chamtivosti je aktuálne na úrovni 44. Zdroj: CNN Business. Grafická úprava: Radovan Hýbl.
Index je v podstate barometrom nálady investorov. Jeho aktuálne úrovne svedčia o tom, že investori nemajú jasno v nadchádzajúcom trhovom vývoji a sú skôr zdržanliví. Minulý mesiac bol index na úrovni 73, teda v pásme chamtivosti (GREED).
Z hľadiska dlhodobého budovania majetku je dôležitá predovšetkým správne zvolená investičná stratégia. Pokiaľ vás napríklad zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok za krokom dovedú do vášho cieľa.
Zhodnotenie
Akciový trh, ale aj trhy ďalších investičných aktív vykazujú známky prehrievania. Negatívne signály prináša aj bezpečnostná situácia charakteristická stále nevyriešenými vojenskými konfliktmi. Trhovú stabilitu komplikujú aj nejednoznačné inflačné očakávania, ktoré ústia do opatrnosti centrálnych bánk pri znižovaní úrokových sadzieb. Viacero analytikov sa prikláňa k existencii rizika vzniku trhovej bubiny.
Aj napriek tomu, že niektorí analytici očakávajú trhový pokles, treba si uvedomiť, že reálny vývoj trhu sa neriadi predikciami odborníkov a v skutočnosti môže pokojne ďalej rásť aj navzdory ich očakávaniam. História dokazuje, že časovanie trhu investormi spravidla nie je víťaznou stratégiou, naopak vyhráva dlhodobé pasívne investovanie.
Upozornenie: Autor nie je investičným, ani finančným poradcom. Prezentované závery sú jeho osobnými názormi a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a nepredstavujú návrh na uzatvorenie obchodu. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberá za ne žiadne záväzky. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.