Prísne sociálne pravidlá v Saudskej arábii, strážené náboženskou políciou, sa za pôsobenia korunného princa Muhammada bin Salmána zvoľnili. Ženy majú dovolené šoférovať autá, môžu fajčiť na ulici, zúčastňovať sa na športových podujatiach po boku mužov a uvoľnili sa pre ne aj pravidlá nosenia abáje. Dokonca ani obchodníci už nemusia zatvárať obchody v čase konania modlitieb. Aj napriek tomu, stále existujú formy správania, ktoré nie sú v krajine tolerované. Za bonboniéru s obsahom alkoholu stále dostanete 20 rán obuškom a zakázaný je aj nemanželský sex. Kto však chce, nájde si spôsob. Je verejným tajomstvom, že v krajine prekvitá turistika za alkoholom a zakázaným fyzickým potešením. Cieľovou destináciou je sused Saudskej Arábie, Bahrajn, prezývaný aj Las Vegas Blízkeho východu.

Tento miniatúrny štát sa rozprestiera na ostrove s rozlohou iba 620 km2. Len pre porovnanie, rozloha Slovenska je 49 036 km2. So Saudskou Arábiou ho spája Most kráľa Fahda, ktorý bol vybudovaný Saudskou Arábiou. Bahrajn leží na 33 piesočnatých ostrovoch nachádzajúcich sa na západnom pobreží Perzského zálivu. Ostrov je multikulturálny. Okrem domorodého obyvateľstva na ňom žije množstvo prisťahovalcov rôznych národností, predovšetkým indov, bengálcov, arabov, iráncov, pakistancov a filipíncov. V Bahrajnskom kráľovstve sa nenachádzajú len mešity, ale aj hinduistické a budhistické chrámy, kresťanská katedrála, či židovská synagóga.

Bahrajn je bohatá krajina predovšetkým vďaka spracovaniu a predaju ropy, ktorá tvorí 80% všetkých príjmov hospodárstva. Významnú pozíciu má však stále aj lov perlorodiek, ktorý má v regióne dlhodobú tradíciu. V poslednom období sa štát sústredí aj na rozvoj cestovného ruchu. Mne osobne Bahrajn pripomína Dubaj spred desiatich rokov. Má podobný púštny ráz a charakterizuje ho masívna výstavba. Rozdielom je, že Bahrajn nepočíta s takým prílivom turistov, ako neďaleký emirát. Vzhľadom na svoje bohatstvo ani nemusí. Je výbornou destináciou najmä pre dovolenkárov, ktorí upradnostňujú relax na pláži v zázemí luxusných hotelov.

online kalkulačka cestovného poistenia Netfinancie

Top 5 miest, ktoré musíte navštíviť

1. Ostrov Muharrak – dovolenková časť Bahrajnu

Ostrov Muharrak je výkladnou skriňou Bahrajnu. Nachádza sa v jeho severnej časti. Je plný luxusných dovolenkových rezortov. V hotelovom komplexe Vida Beach vlastní apartmány dokonca aj kráľovská rodina. Hotely sa vyznačujú nadštandardnou kvalitou a vysokou mierou digitalizácie. Drink na pláži si objednávate cez mobilný telefón prostredníctvom QR kódu. Úslužný personál vám ho prinesie až k vášmu lehátku. O luxusné autá parkujúce pred hotelom tiež nie je núdza. Ak ste ešte nevideli nový Rolls-Royce s cenovkou atakujúcou pol milióna eur, tu ste na správnom mieste.

hotel Adress - Bahrajn

Luxusné rezorty na ostrove Muharrak. Foto: archív autora.

Ostrov sa delí na pôvodnú a novovytvorenú časť, kde ešte pred pár rokmi nebolo v podstate nič. Modernému urbanizmu tak nestoja v ceste žiadne prekážky. Na ostrove sa nachádza aj medzinárodné letisko, ktoré poskytuje ideálnu polohu pre dovolenkárov. Vybudovaná je úplne nová infraštruktúra, cesty delené palmovými radmi, cyklotrasy, široké chodníky, nákupné centrá a hotelové komplexy.

luxusné hotely na ostrove Muharrak - Bahrajn

Promenáda Marrasi Bay. Foto: Radovan Hýbl.

Na časti ostrova prebieha intenzívna výstavba. Momentálne developeri odovzdávajú komplexné rezidenčné štvrte lemované vodnými kanálmi. Pri prechádzke oblasťou sa nedalo nevšimnúť, že väčšina nových majiteľov má európsky pôvod. Domácich som tam videl iba pár. Niekoľko apartmánov a rezidenčných víl je ešte voľných, takže ak máte voľné finančné zdroje, môžete zvážiť aj túto investičnú príležitosť. Aktuálne ceny sú o niečo nizšie ako v Bratislave. Predpokladám, že po ukončení výstavby pôjdu výrazne vyššie. Bahrajn totiž neplánuje masívnu výstavbu, a tak obdobných miest už zrejme v budúcnosti nebude veľa.

vizualizácia Marrasi Bay - Bahrajn

Vizualizácia prebiehajúceho developmentu. Zdroj: Marrasi Al Bahrajn

2. Manáma – hlavné mesto

Metropola Bahrajnu sa nachádza v severovýchodnej časti ostrova. Žije v nej približne štvrtina obyvateľstva, čo znamená, že je o niečo menšia ako Bratislava. Za návštevu stojí predovšetkým najväčšia mešita v Bahrajne, Al-Fateh, ktorá stojí na okraji mesta. Nezabudnite však navštíviť ani miestne trhovisko Souq Manáma, ktoré sa nachádza za historickou bránou Bab al-Bahrain. Aj napriek svojej nedávnej rekonštrukcii stále dýcha históriou pôvodného bazáru. V novej časti mesta dostala priestor moderná výstavba, kde mrakodrapom kraľuje známa budova Svetového obchodného centra.

panoráma mesta Manáma - Bahrajn

Panoráma mesta Manáma – v strede budova Svetového obchodného centra. Foto: Archív autora.

3. Jarada – miznúci ostrov

Ak túžite po návševe nádhernej opustenej pláže s jemným pieskom a tyrkysovou vodou, vydajte sa loďou na miznúci ostrov Jarada. Dostupný je len počas odlivu zhruba na šesť hodín. Na vlastné oči sa presvedčíte, či ho miestni oprávnene nazývajú bahrajnskými Maledivami. Ostrov sa nachádza presne na hranici Bahrajnu a Kataru, a preto bol predmetom vlastníckeho sporu. Dnes je už však ustálené jeho vlastníctvo v prospech Bahrajnu, keďže Katar ho neuznal za ostrov.

ostrov Jarada - Bahrajn

Miznúci ostrov Jarada. Foto: Radovan Hýbl

4. Prvý ropný vrt na Arabskom poloostrove

Bahrajn je krajina, ktorá aj napriek minimu zrážok disponuje zásobami sladkej vody. Pre zvýšenie jej kapacít, sa v roku 1931 vtedajší kráľ rozhodol dať naraziť ďalšiu zo studní. Na jeho prekvapenie sa však namiesto vody podarilo objaviť ropu. Táto náhoda absolútne zmenila život na Arabskom poloostrove a z Bahrajnu sa stal bohatý štát. Po ceste k ropnému vrtu nevynechajte ani návštevu Stromu života. Ide o viac než štyristoročný strom, ktorý osamotený vzdoruje púštnej horúčave aj napriek nedostatku vody. A aby mu neublížil ani človek, strom má dokonca aj svojho vlastného strážcu. K miestnym zvykom patrí v zimnom čase stanovanie v jeho blízkosti. Za týmto účelom do oblasti prichádzajú desiatky rodín miestnych obyvateľov.

ropná pumpa v Bahrajne

Ropná pumpa. Foto: Radovan Hýbl

5. Sakhir – medzinárodný okruh F1

Vedeli ste, že prvý medzinárodný okruh Veľkej ceny F1 na Arabskom poloostrove bol vybudovaný práve v Bahrajne. Preteky sa na ňom jazdia už od roku 2004, kedy Grand Prix vyhral Michael Schumacher. Miestni si ho obľúbili natoľko, že po ňom pomenovali aj jednu zákrutu trate. Vzhľadom na nižšiu toleranciu požívania alkoholických nápojov sa víťazstvo neoslavuje šampanským, ale prírodnou ružovou vodou. Hneď vedľa okruhu F1 nájdete aj obrovský motokárový okruh. Neváhajte si na ňom zmerať sily. Vstup je povolený nielen dospelým, ale aj deťom od 8 rokov.

motokáry Bahrajn

Bahrain International Karting Circuit. Foto: archív autora.

cestovné kufre 4home

Zaujíma vás digitálne nomádstvo? Podrobnosti o tomto, stále viac vyhľadávanom, životnom štýle nájdete v článku: Kto je digitálny nomád a ako sa ním stať. 

Náklady

Podľa indexu životných nákladov, vypracovaného v strede roka 2023, Bahrajn obsadil 39. priečku, kým Slovensko sa umiestnilo na 63. mieste. Bahrajn je teda o niečo drahší. Ale rozhodne to nie je žiadna katastrofa.

Bezpečnosť

Čo sa týka bezpečnosti, Bahrajn patrí k najbezpečnejšim krajinám sveta. Kriminalita je tam takmer nulová. Ako perličku treba uviesť, že o námornú bezpečnosť a stabilitu v Perzskom zálive sa stará 5. flotila amerického námorníctva.

Víza a povolenia

Na vstup do Bahrajnu potrebujete 6 mesiacov platný cestovný pas a vízum, ktoré si vybavíte priamo na letisku.

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je v Bahrajne na pomerne dobrej úrovni. Nemocnice pre cudzincov sú však prevažne súkromné a výkony v nich sú pomerne drahé. Odporúčam vám preto uzavretie medzinárodného zdravotného poistenia po dobu celého pobytu. Prípadnú hospitalizáciu je potrebné bezodkladne koordinovať s poisťovňou.

Doprava

V hlavnom meste funguje kvalitná mestská hromadná doprava, mimo neho je to však skutočne slabé. Okrem taxislužieb mám odskúšaný aj Uber. Ceny sú prijateľné. Odporúčam si dávať pozor v miestnej premávke, ktorá je dosť živelná.

Zábava

O celodennú zábavu sa v Bahrajne postará najväčší akvapark na Blízkom východe, známa ZOO, či možnosť šnorchlovania alebo potápania pri koralových utesoch. Na svoje si prídu aj milovníci pretekov F1 alebo jazdy na štvorkolkách. Okrem toho je Bahrajn aj hlavným mestom večierkov, nielen pre mladých saudov. Nočný život, zahŕňajúci aj masáže s „happyendom“, je však zameraný hlavne na mužskú časť návštevníkov.

Klimatické podmienky

V letných mesiacoch sú absolútne bežné teploty presahujúce 40 stupňov, čo je v ostrom kontraste s vyklímovanými miestnosťami nákupných centier. V zimnom období teplota klesá na 15-28 stupňov. Vlhkosť vzduchu je relatívne vysoká. Prevažuje slnečné počasie s minimom zrážok.

Kultúra a komunita

Bahrajn je konštitučná monarchia s kráľom ako hlavou štátu. Viac než 1000-členná kráľovská rodina pochádza z menšinovej sunnitskej časi obyvateľstva a je podporovaná Saudskou Arábiou. Z hľadiska miestnych zvyklostí je Bahrajn liberálnejšia a benevolentnejšia krajina, než jeho susedné štáty. Miestna komunita je otvorená a multikultúrna. Znalosť anglického jazyka u miestneho obyvateľstva je na priemernej úrovni.

zlacnená dovolenka

Záverečné zhodnotenie

Bahrajn je významným ekonomickým a obchodným centrom v regióne Perzského zálivu. Ide o zaujímavú destináciu, ktorá ponúka niekoľko tvárí. Na jednej strane je to moderná tvár mrakodrapovej štvrte, potom tvár orientu a nákupov na miestnom bazáre a nakoniec oddychová tvár pláží s tyrkysovou vodou v supermoderných hotelových rezortoch. Jediné, čo mi počas návštevy ostrova chýbalo bola zeleň, na ktorú som zvyknutý z iných destinácií.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.