Aktuálne politické a ekonomické zmeny v Európe dostali do pohybu obrovskú masu bohatstva. Vyplýva to zo správy spoločnosti Knight Frank s názvom European Lifestyle Report 2024. Londýnska spoločnosť, založená v roku 1896, je jednou z popredných svetových nezávislých poradenských spoločností v oblasti nehnuteľností.
Migrácia majetných jednotlivcov (HNWI – High-Net-Worth Individuals) sa stáva významným ukazovateľom ekonomických a sociálnych zmien vo svete. Bohatí jednoducho hlasujú svojimi nohami. Podľa dostupných správ a aktuálnych trendov dochádza k presunu najmajetnejších predovšetkým do krajín a miest, ktoré ponúkajú vysokú mieru stability, kvalitný životný štandard, daňové výhody a investičné príležitosti.
Rok 2024 je jedným z najväčších volebných rokov v histórii Európy. Priniesol so sebou geopolitické napätie a množstvo zmien v oblasti politiky a daňovej legislatívy. Novozvolené vlády sa snažia dostať do rovnováhy stále sa zvyšujúce infraštrukturálne výdavky a výdavky na zabezpečenie dostupného bývania na jednej strane s výzvou znižovania deficitov a udržania atraktivity pre zahraničných investorov na strane druhej. Výsledkom zmien je presídľovanie bohatých do priaznivejších jurisdikcií.
To, ako rýchlo dokážu bohatí reagovať na vnímané finančné riziká a nepopulárne zmeny ukazuje rýchly výber 1,5 miliardy švajčiarskych frankov z banky Credit Suisse koncom roka 2022. Zmeny trhových podmienok, daňové stimuly, vízové možnosti a spôsobilosti zlepšenia životného štandardu majú na rozhodnutia o premiestňovaní majetku významný vplyv.
Podľa odhadov poradenskej spoločnosti Henley & Partners, globálneho lídra v oblasti občianstva a pobytu, sa má v tomto roku celosvetovo presídľovať rekordných 128 000 milionárov.
Kam utekajú bohatí?
Ak sa pýtate, kam bohatí smerujú, odpoveď na túto otázku vám poskytne European Lifestyle Monitor. Predmetná analýza integruje robustné dáta zo zdrojov Európskej komisie a nezávislej poradenskej spoločnosti Oxford Economics. Analytický report identifikuje 20 prémiových lokalít – 10 miest a 10 dovolenkových destinácií.
Pre porovnanie používa 5 kľúčových metrík: Ekonomika, ľudský kapitál, kvalita života, životné prostredie a infraštruktúra a mobilita.
Okrem toho analytici realizovali aj prieskum, kde respondentov požiadali o zoradenie miest a letovísk zahrnutých v predmetnej správe. Medzi najžiadanejšie európske mestá patria najmä Paríž, Berlín, Barcelona, Viedeň a Madrid. Prím medzi dovolenkovými rezortmi hrajú najmä Verbier, Monako, Južné Francúzsko, Chamonix a Marbella. Rebríček tak podčiarkuje rozmanité prednosti Európy a identifikuje mestá a letoviská, ktoré predstavujú atraktívne možnosti pre náročnú klientelu.
Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké konkrétne možnosti máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.
Zdroj: European Lifestyle Report 2024. Grafická úprava: Radovan Hýbl.
Aká je motivácia mobility?
Aké faktory teda rozhodujú pri zvažovaní presťahovania sa do novej krajiny? Na túto otázku sa sústredil prieskum spoločnosti Knight Frank, ktorý získal 700 respondentov z radov milionárov. Motívov pre presídľovanie bohatých je hneď niekoľko. Najvyššiu prioritu získali bezpečnosť a súkromie, ktoré mierne prevážili mieru zamestnanosti a daňové výhody. Nasleduje kvalita vzdelávania a teplejšie podnebie. Dôležité sú aj možnosti trávenia voľného času a vízová politika.
Rozdiely medzi dopytovanými milionármi z hľadiska pohlavia boli minimálne. Menšie odchýlky však boli zaznamenané generačne, kde v prípade daňových stimulov im bola vyššia dôležitosť prisudzovaná najmä generáciou X a Boomermi II.
Výsledky správy
K zásadným výstupom reportu mobility patri predovšetkým zistenie, že takmer pätina osôb s majetkom prevyšujúcim 30 miliónov USD plánuje v tomto roku požiadať o druhý pas resp. o nové občianstvo.
Migrácia bohatých má výrazný vplyv na miestne hospodárstvo, napríklad prostredníctvom zvýšenia investícií do nehnuteľností, či rozvoja luxusného segmentu služieb. Na druhej strane krajiny, ktoré majetní jednotlivci opúšťajú, môžu stratiť dôležitý zdroj príjmov a inovácií.
Popísané trendy poukazujú na skutočnosť, že ekonomická a geopolitická stabilita sú pre vyššie vrstvy obyvateľstva čoraz cennejšie a majú prioritu pri zvažovaní presťahovania.
Z hľadiska dlhodobého budovania majetku je dôležitá predovšetkým správne zvolená investičná stratégia. Pokiaľ vás napríklad zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok za krokom dovedú do vášho cieľa.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.