Kapské Mesto, nachádzajúce sa na juhozápadnom pobreží Juhoafrickej republiky, v sebe nesie neopakovateľnú kombináciu histórie, kultúry a ohromujúcej prírody. Toto fascinujúce mesto, obkolesené Atlantickým oceánom a majestátnymi horami, je zhmotnením kontrastov a výnimočnej rôznorodosti. Na toto úžasné miesto som odchádzal s pomerne zmiešanými pocitmi. Pravdou je, že som ho vždy chcel vidieť. Kolorit akoby európskeho mesta na úplnom juhu Afriky, kde sa minulosť mieša s prítomnosťou bolo niečo, čomu som sa na svojich potulkách nemienil vyhnúť.
Na druhej strane tu však boli príbehy iných cestovateľov, ktoré ho vykresľovali ako nebezpečné miesto pre ľudí s bielou farbou pleti. V mojom okolí kolovalo o tejto destinácii niekoľko vtipov. Väčšina z nich bola v duchu: „V Kapskom Meste zahynul beloch. Čo sa mu stalo? Urobil obrovskú chybu, omylom zastavil na semafóre na červenú.“ Pravdou je, že napadnutie alebo okradnutie belochov v Kapskom Meste nie je neobvyklý jav. V ománskej púšti som v stanovom tábore nocoval s rodinkou zo Slovenska. Keď prišla reč na Kapské Mesto, zverili sa mi s ich nepríjemným zážitkom. Pri parkovaní auta ich obkolesilo asi pätnásť mladíkov čiernej pleti. Podarilo sa im dostať do vnútra vozidla, obrali ich o všetky osobné veci, kabelku, peňaženky, mobilné telefóny aj kameru. Neodradil ich ani novorodenec, ktorého vystrašená pani držala na rukách.
Faktom je, že kriminalita nadobudla v meste obrovské rozmery. Vláda sa rozhodla voči tejto situácii bojovať dokonca tým, že zaviedla kolektívne tresty. Spolu s páchateľom trestného činu je obmedzená na slobode aj celá jeho rodina. Toto drakonické opatrenie síce znížilo kriminalitu, ale stále to bohužiaľ nestačí.
Volanie vzdialeného kúta Afriky však prehlušilo negatívne referencie a ja som sa rozhodol do tri a pol miliónového Kapského Mesta napriek všetkému vycestovať. Rozhodne neľutujem. Krásy, ktorými mesto a jeho bezprostredné okolie oplýva, ťažko nájdete niekde inde. Majestátny výhľad zo Stolovej hory mi doslova vyrazil dych. Okolie plné drsných skalnatých masívov a výbežkov vstupujúcich do rozbúrených vĺn, prekrásne zelené vinice, zaujímavá fauna a flóra, to všetko vytvára nezabudnuteľnú atmosféru s nádychom slaného oceánskeho vzduchu. Nie nadarmo je Kapské Mesto považované za jedno z najkrajších miest sveta. Môžem sa pod toto tvrdenie podpísať.
Pohľad na Lions Head zo Stolovej hory. Foto: Radovan Hýbl.
Ako už asi tušíte, mesto mi však počas môjho pobytu ukázalo aj svoju odvrátenú stránku. Avízovaný nebezpečený ráz lokality dal o sebe vedieť hneď niekoľko krát. Počas našej prechádzky mestom napríklad starší miestny obyvateľ neváhal vybehnúť zo svojho domu, aby nás upozornil, že si neželá našu prítomnosť v jeho štvrti. V úplne inej lokalite nám zas skupina mladých černochov z diaľky gestikuláciou ukazovala, ako nám odreže hlavy.
Po „príjemných“ prechádzkach mestom sme trochu vyhladli. Rozhodli sme sa preto vychutnať si dobré jedlo v miestnej reštaurácii. Na výber boli skutočné lahôdky ako Serengeti platter (misa steakov z mäsa živočíšnych obyvateľov známeho afrického národného parku situovaného na severe Tanzánie). Osobne som odskúšal aj krokodílie mäso, ktoré bolo na počudovanie výnimočne chutné. Konzumáciou jedál a miestnych vín sme sa zdržali až do večerných hodín a Kapské Mesto zahalila tma. Na základe odporúčaní sme sa rozhodli na hotel pokračovať privolaným taxíkom.
A urobili sme naozaj dobre. Ulice boli plné rôznych individuí, väčšinou pod vplyvom drog. Počas našej krátkej cesty do hotela sme zažili dva ďalšie incidenty. Pri prvom zdrogovaní mladíci pristúpili k nášmu taxíku a snažili sa doňho dostať. Keď sa im to nepodarilo, búchali po kapote a sklách ako zmyslov zbavení. Vodič sa tváril, ako keby nič nebolo normálnejšie, vôbec tomu nevenoval pozornosť a bez mihnutia brvy plynule pokračoval v jazde. Počas státia na ďalšej križovatke sme mali možnosť pozorovať mládenca, ktorý uprostred križovatky hral sám so sebou zanietene futbal s plechovkou. Intenzívne svoj výkon prežíval, vrátane náležitých emócií a výkrikov pri skórovaní. Škoda mladých zničených životov…
Prejavy rasovej neznášanlivosti obyvateľov čiernej farby voči belochom majú hlboké korene. Politika aparteidu, teda oddeleného spolužitia obyvateľov rôznych rás, bola v rokoch 1948-1990 oficiálnou štátnou politkou. Prejavovala sa oddelenými dopravnými prostriedkami a zákazom prístupu černošského obyvateľstva do reštaurácií, škôl a kultúrnych stánkov, ale aj parkov, či nemocníc. Na časti územia boli zriadené černošské rezervácie. Situácia vyústila do masívnych demonštrácií, ktoré boli násilne potláčané. Medzinárodný tlak a odsúdenie miestnej vládnej politiky zo strany členských štátov OSN vyústil do prepustenia revolučného bojovníka proti aparteidu, Nelsona Mandelu, z doživotného väzenia. Politický vodca, po víťazstve jeho strany vo voľbách, nastúpil na najvyšší štátny post a ako prvý černoch sa ujal prezidentského úradu. Počas jeho úradovania bol aparteid odstránený a jeho obete boli odškodnené.
Socha revolucionára a laureáta Nobelovej ceny, Nelsona Mandelu, stojí na balkóne, z ktorého predviedol svoj plamenný prejav po prepustení z väzenia. Foto: Radovan Hýbl.
Dnes belošské obyvateľstvo žne, čo jeho predchodcovia v minulosti zasiali. Situácia sa obrátila a potomkovia európskych kolonizátorov ťahajú za kratší koniec. Každodenne sa stávajú obeťami rasizmu a kriminality najmä zo strany väčšinového obyvateľstva subsaharského pôvodu. Zlá bezpečnostná situácia v meste je dôvodom, prečo sa obyvateľstvo bielej pleti uzatvára do rezidenčných štvrtí s murovanými plotmi a dvojitými vstupnými bezpečnostnými bránami.
Ak vás láka slnko a slaná tyrkysová voda, ponorte sa s nami do príbehu z ostrova New Providence. Aké výzvy tam na vás čakajú sa dozviete v článku Tanec s hladnými žralokmi na New Providence – bahamskom ostrove pirátov.
Trojitá špirála žiletkového drôtu ako jedno z bezpečnostných opatrení v rezidenčnej štvrti v Kapskom Meste. Foto: Radovan Hýbl.
Top 5 miest, ktoré musíte v Kapskom Meste a jeho okolí navštíviť
1. Stolová hora
Vo výške 1086 metrov sa nad Kapským Mestom týči úžasný trojkilometrový útes tvoriaci stenu Stolovej hory. Vrcholová plošina hory pozostáva z kremeňa a pieskovca. Nachádza sa tam nádherná endemická flóra, ktorú teda nenájdete nikde inde na svete. Návštevu Stolovej hory všeobecne považujem za jeden z najúžasnejších zážitkov. Na vrchol sa môžete dostať lanovkou alebo peši niektorou z výstupových trás. Náročnosť výstupu sa líši od vybranej trasy a zvládnuť sa dá aj za dve hodinky. Odmenou pre vás bude neskutočný výhľad na celé mesto.
Stolová hora zahalená hmlou. Foto: Radovan Hýbl.
Počas cestovania sa len málokedy vraciam na miesta, ktoré som už navštívil. Malorka je však v tomto smere výnimkou. Chodím na ňu pravidelne. Prečo? Dozviete sa v článku Návrat na Malorku. Perla stredomoria ponúka relax pre všetky vekové kategórie.
2. Mys dobrej nádeje
Mys dobrej nádeje je ostrý pevninský výbežok nachádzajúci sa neďaleko Kapského Mesta. V roku 1488 ho, ako prvý európan, oboplával portugalský moreplavec Bartolomeo Dias. Kvôli svojej nehostinnosti ho nazval Mys búrok. Neskôr bol kráľom Jánom II. mys premenovaný. Príjemnejší názov si zaslúžil vďaka svojej polohe a otváraniu cesty na východ.
Námorníkmi bol mys považovaný za najnebezpečnejšie miesto na ceste do Indie. S históriou tejto oblasti je spojená legenda o bludnom Holanďanovi, ktorý sa plaví na lodi s posádkou tvorenou duchmi námorníkov a nedokáže nájsť cestu domov. Najkrajšou časťou mysu je Diasova pláž. Je to nádherné miesto s bielym pieskom, tyrkysovou vodou a nebezpečne silnými prúdmi a neľútostnými vlnami, ktoré spravidla neumožňujú plávanie. V oblasti bežne nájdete pštrosy, antilopy, ale aj bezočivé paviány, ktoré nemajú problém ukradnúť vám jedlo. Rozhodne vám neodporúčam s nimi zápasiť, vedia byť naozaj nebezpečné.
Mys dobrej nádeje. Foto: Radovan Hýbl.
3. Národná botanická záhrada Kirstenbosch
Jedna z najkrajšich botanických záhrad sveta sa nachádza na pozemkoch, ktoré mestu daroval Cecil John Rhodes, anglický magnát a politik. Botanik Harold Pearson na tomto mieste vytvoril skutočne unikátny priestor pre približne 7 000 rastlín a viac než 120 druhov vtákov. Návštevu botanickej záhrady určite nebudete ľutovať. Je to doslova raj na zemi.
Národná botanická záhrada Kirstenbosch. Foto: Radovan Hýbl.
4. Vinárstvo Groot Constantia
Pri návšteve Kapského mesta by bolo hriechom neochutnať niektoré z jedinečných vín z produkcie miestnych vinárstiev. Ja som navštívil najstaršie vinárstvo v oblasti, Groot Constantia. Svojou atmosférou je výnimočné nielen pre milovníkov vína. V areáli sa okrem rozsiahlych viníc nachádza aj múzeum vína a reštaurácia, v ktorej sa konajú preslávené ochutnávky vín ocenené znalcami z celého sveta. Pod kvalitu vín sa podpisuje vynikajúca miestna klíma podporená vplyvom Atlantického oceána. Čerešničkou na torte je párovanie vín s čokoládou.
Najstaršie vinárstvo v oblasti. Foto: Radovan Hýbl.
5. Výlet za tučniakmi
Neďaleko juhoafrickej vojenskej základne v Simon´s Towne sa nachádza prírodná rezervácia tučniaka afrického. Vďaka ochrane tučniakov sa ich kolónia pekne rozrástla. V oblasti boli vybudované drevené chodníky, z ktorých je možné tučniaky pozorovať bez toho, aby boli vyrušované. To, že vy nemôžete ísť k nim však neznamená, že oni nemôžu prísť k vám. Keďže mnohé jedince sú zvyknuté a nemajú plachosť, pár krát sa stane, že vstúpia na vytvorený chodník, aby si preverili nepozvaných návštevníkov. 🙂
Rezervácia tučniakov v Simon´s Towne. Foto: Radovan Hýbl.
Zaujíma vás digitálne nomádstvo? Podrobnosti o tomto, stále viac vyhľadávanom, životnom štýle nájdete v článku: Kto je digitálny nomád a ako sa ním stať.
Zhodnotenie destinácie
- Náklady 70%
- Bezpečnosť 15%
- Zdravotná starostlivosť 80%
- Doprava 65%
- Zábava 80%
- Klimatické podmienky 80%
- Kultúra a komunita 80%
Víza a povolenia
Na vstup do krajiny je potrebné vízum, o ktoré je možné požiadať na Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni alebo online. Aktuálnosť informácie si preverte na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.
Záverečné zhodnotenie
Kapské Mesto je z hľadiska prírodných krás, fauny a flóry naozaj nádherným miestom na Zemi, z ktorého nikto nepríde sklamaný. Na malej rozlohe ponúka nespočetné množstvo nezabudnuteľných lokalít a výnimočných kontrastov. Chuť z pobytu vám však môže pokaziť neprijateľný rasizmus a vysoká miera kriminality.
- Celkové zhodnotenie 88%
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.