Galérie múzeá a výstavy. Malé, stredné, či veľké, nezáleží na tom. Na čom však veľmi záleží je ich posolstvo vnímané návštevníkom. Ukrývajú v sebe predmety doby, v ktorej boli vytvorené. Obrazy nesúce v sebe svedectvo časov, v ktorých boli niekým citlivým na dianie v nich namaľované. Tak si v duchu predstavujem aký obraz dneška by maliari z minulosti namaľovali na svoje plátna. Boli by čisté a nemé, alebo naopak plné farieb bez akéhokoľvek súznenia, či vytvorenia zmysluplného obrazca v odtieňoch ktorého nájdeme myšlienku, odkaz či posolstvo? Naozaj neviem a pravdupovediac, ani nechcem túto úvahu posúvať ďalej.
Ktosi múdry kedysi vyslovil na margo takejto doby slová, ktoré svojím významom bolia a neprinášajú so sebou nič dobré, hoc v sebe skrývajú čistú pravdu o obraze a stave spoločnosti: „Inter arma silent musae“ – keď mlčia múzy, rinčia zbrane.
Kladiem si otázku čo robíme znova a znova nesprávne, keď všade okolo nás opäť rinčia zbrane? U nás zatiaľ iba tie verbálne, avšak dokedy? Všade kam sa pozriem, čo vnímam a čítam, rinčia zbrane verbálne. Naprieč celou spoločnosťou, od nás bežných ľudí až po tých, ktorí svojou politikou vedú alebo chcú viesť našu krajinu nevedno kam. Čím ďalej tým viac sa mi chce nie prosiť, ale zakričať na všetkých, ktorí stále bojujú a nepoznajú zmier: „Prestaňte prosím!“
Ľudia vytvárajúci hodnoty pre ostatných, myslím tie skutočné hodnoty, prestaňte prosím vnímať tých, ktorí nevedia nič iné len vaše hodnoty vytvárané vašim umom, rukami a mozoľmi, ničiť. Pozrite sa prosím na tých, ktorí, pod rúškom konania dobra, chcú zmeniť naše myslenie, vytvárané generáciami predkov a odovzdávané z generácie na generáciu, nezastretým pohľadom zdravého rozumu i úsudku. Čo vedia urobiť?
Každý sme na tomto svete kvôli niečomu. Každý na tomto svete by mal byť niečím užitočný pre ostatných. Čím je užitočné neustále škriepenie sa o farbách? Podľa môjho názoru ničím. Preto prosím tých, ktorí toto robia: „Prestaňte prosím.“ Modrá bude stále modrá, žltá stále len žltá a čierna bude stále čiernou. Iba múdry a vnímavý maliar vie z rôznorodosti farieb namiešať ten správny obraz tak, aby aj tie protichodné spolu tvorili celok.
Martin Beňatinský rád oddychuje v prírode. Foto: archív Martina Beňatinského.
Elity národa, politici, novinári, umelci a všetci tí, ktorí sa snažíte presadiť si svoje vnímanie sveta za každú cenu, prosím prestaňte. Prestaňte šíriť nenávisť, prestaňte prosím tento národ či túto krajinu morálne drancovať. Prestaňte prosím svojou agresívnou rétorikou vnášať medzi ľudí a do tejto krajiny neznášanlivosť a nevraživosť. Na tomto svete je jej už dosť. Prestaňte prosím všetci tí, ktorí neviete vytvárať trvalé hodnoty, znevažovať ľudí tohto národa potieraním koreňov, z ktorých vyrástli. Prestaňte prosím so zosmiešňovaním ich pamäte i múdrosti.
Pekár vie napiecť chlieb, krásny, voňavý, s mäkkou striedkou. Dobrý murár vie vystavať dom i komín k peci. Dobrý hospodár vie vypestovať obilie, chovať zvieratá prinášajúce úžitok. Mlynár vie svojím mlynom namlieť akúkoľvek múku. Umelec by mal vedieť ako a čím týchto ľudí potešiť. Dobrý vodca vie, čo ľudia (nie len týchto profesií) naozaj potrebujú. Práve pre takýchto ľudí je potrebné, aby sme našli odvahu povedať všetkým, ktorí si ich prácu nevážia, či nevidia, čo činia. Prestaňte prosím preto všetci, ktorí šírite nenávisť, klamstvo a potierate porozumenie medzi ľuďmi. Prestaňte prosím vytvárať u ľudí pocit beznádeje. Prestaňte prosím so škriepkami a začnite túto krajinu viesť tak, ako sa patrí. A hlavne, prestaňte prosím z tohto národa vytrhávať to, čo mu je, alebo aspoň bývalo, vlastné – pracovitosť a srdečnosť. Prestaňte prosím, kým naozaj nie je neskoro, kým maliar ešte stále premýšľa, ako namieša farby pre svoj obraz…
Poznámka redakcie: Inter arma silent musae [lat.] — počas vojny (za hluku zbraní) mlčia múzy. Ide o parafrázu výroku: „Inter arma silent leges“ – uprostred zbraní neplatia (sú umlčané) zákony, pretrváva právo silnejšieho a umenie s vedou odpočívajú. V Cicerónovej Reči na obranu Milóna (Pro Milone; 4. kapitola, 11. časť) v znení: silent enim leges inter arma.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.