Filozofia minimalizmu sa vo všeobecnosti zameriava na odpútanie sa od materiálnych vecí s cieľom získať viac fyzického a mentálneho priestoru pre seba. Je to cesta, ktorá vám môže pomôcť zjednodušiť život v dnešnom uponáhľanom a hektickom svete.
Pojem minimalizmus sa tiež spája s rôznymi súvislosťami. Dá sa praktizovať takmer na čokoľvek – od umenia, cez architektúru, až po životný štýl. Minimalizmus v byte sa zas zameriava najmä na interiérový dizajn. Možno ste už počuli aj o vzťahovom alebo stravovacom minimalizme. Vo všetkých smeroch je podstatou len jedno, zbaviť sa všetkého zbytočného a nepotrebného, sústrediť sa výlučne na veci, ktoré vám prinášajú radosť a spokojnosť.
Princíp ,,menej je viac“ dokonale vystihuje minimalistický štýl bývania. Kladie dôraz na viacúčelové kusy nábytku, použité materiály a farby. Niektorí ho považujú za moderný a nadčasový, iní zase za nudný a neosobný.
Patríte aj vy medzi tých, ktorí neustále hľadajú svoje veci? Alebo ste doma obklopení vecami, ktoré vám už dlhšiu dobu nijako neslúžia? Dôvodov, prečo ľudia čoraz viac siahajú po tomto štýle bývania je viacero. Predstavte si, že sa po práci alebo celodennom zhone vrátite domov do čistého a harmonického prostredia. Myšlienka mať priestor bez neporiadku je nielen estetická, ale aj naozaj praktická. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čím sa minimalistické prostredie vyznačuje a ako vyzerá.
Pri zariaďovaní interiéru v minimalistickom štýle je dôležité zamerať sa na kvalitu a nie kvantitu. Základným kľúčom je, aby priestor pôsobil čisto a usporiadane, nebol zaprataný príliš veľkým množstvom nábytku, doplnkov, materiálov a farieb, ktoré sa vzájomne nedopĺňajú.
Foto: Pexels.
Zariaďujete váš nový byt, či dom a nevyznáte sa v označeniach svietidiel? Pozor, ich správny výber môže výrazne zmeniť atmosféru vášho interiéru. Všetko dôležité o tejto téme nájdete v článku Ako vybrať svietidlá do bytu. Kompletný návod.
Otvorený a presvetlený priestor
Minimalistická dispozícia je kompaktná a prehľadne rozdelená na dennú a nočnú časť. Preferuje sa najmä otvorený pôdorys, v ktorom je veľa svetla a pár kúskov nábytku. Presvetlené miestnosti bez zbytočných priečok, stien či dverí podporia minimalistický koncept. Všetko je dokonale a funkčne usporiadané. Spoločenskú zónu je vhodné prepojiť a vytvoriť tak väčší priestor, ktorý bude pôsobiť vzdušne. Najčastejšie je obývacia izba s kuchyňou spojená jedálenským stolom alebo kuchynským ostrovčekom. Namiesto stien a priečok sú použité rôzne časti nábytku alebo designové posuvné systémy.
Skryté úložné priestory
Skrinky sú ideálnym miestom na uloženie vecí, ktoré chcete dostať mimo dohľadu. Základom minimalistické dizajnu sú vstavané spotrebiče a integrované úložné systémy. Šatníkové skrine po celej dĺžke steny, ktoré siahajú od podlahy až po strop sú tiež výborným riešením. Poskytnú maximálne využitie a navyše s bezúchytkovým otváraním dosiahnu nenápadný vzhľad. Skryté úložné priestory vám umožnia udržať skutočný poriadok v priestore. Vytvorenie minimalistického domova je pomerne jednoduché, ale bez skrytého úložného priestoru to jednoducho nepôjde
Dynamika priestoru
Bytoví dizajnéri vnímajú machovú stenu aj ako vynikajúci spôsob, ako priniesť dynamiku do priestoru. Výrazné textúry, tvary či vzory a tóny zelenej farby pridávajú do interiéru hmatateľný prvok, ktorý pôsobí ako prírodný kontrast k ostatným materiálom a farbám. Týmto spôsobom sa do interiéru každej miestnosti pridáva jedinečný a príjemný vizuálny prvok, ktorý podčiarkuje jeho štýlovú originalitu.
Nábytok musí byť funkčný a zároveň praktický
Minimalizmus znamená funkčnosť. Platí to nevyhnutne aj pri vyberaní nábytku. Žiadny vzorovaný, extravagantný alebo zdobený nábytok v minimalistickom prostredí nehľadajte. Hladké povrchy, čisté línie – to je presne to, čím vytvoríte prehľadný a čistý priestor. Na začiatku sa nebojte investovať do nábytku, ktorý bude využiteľný rôznym spôsobom. Napríklad posteľ s úložným priestorom alebo pohovka, ktorú rozložíte na posteľ je tou správnou voľbou. Minimalizmus vás naučí oceniť kvalitu.
Dizajnová rozkladacia sedačka Haylia je skvelým príkladom viacúčelového nábytku. Bez problémov ju začleníte do minimalistického interiéru. Jednoduché línie a vysoká kvalita prevedenia sa stane skutočnou ozdobou vašej domácnosti. Je tým najlepším riešením pre tých, ktorí nemajú dostatok miesta pre samostatnú posteľ. Cez deň vám poskytne priestor na sedenie a večer si jednoduchým rozložením pripravíte miesto na spanie.
Príručný stolík nemôže chýbať v žiadnej domácnosti, dokonca ani v tej minimalistickej. Praktický set konferenčných stolíkov Giuliana sa skladá z 3 kusov stolíkov, ktoré sú vyrobené tak, aby sa dali ľahko podsunúť pod seba. Okrem toho určite oceníte aj vlastnosti čiernych táciek, ktoré sa dajú zo stolíka ľahko odňať a využiť ich tak môžete ako štýlové podnosy.
Neutrálne farby
Paleta farieb je zvyčajne monochromatická. V minimalistickom dizajne prevláda svieža biela farba, ktorá je v priestore dominantná. Doplniť ju môžete aj inými farbami, ako je napríklad čierna alebo svetlo šedá. Kombinácia dvoch či troch farieb je prijateľná. Ak máte radi teplejšie farby, siahnite po krémovo bielej alebo béžovej. Ak by ste predsa len zvažovali pridať nejaký farebný akcent, zvoľte prírodné odtiene alebo zemité farby.
Materiály a tvary
Použitie vhodných tvarov, foriem a materiálov je pri minimilistickom dizajne kľúčové. Jednoduché tvary a formy sú vítané, pretože tie zložité pôsobia výstredne a vytvárajú preplnený priestor. Ploché, ostré, čisté povrchy dodajú priestrannejší vzhľad minimalistickej domácnosti. Na dosiahnutie maximálnej elegancie používajte materiály ako drevo sklo, betón, kameň a mramor.
Foto: Pexels.
Bytové doplnky
Aby priestor nepôsobil chladne, pridajte pár doplnkov na zútulnenie priestoru. Ale dávajte pozor, podobne ako pri nábytku je potrebné ich počet limitovať. Vhodný výber vankúšov, závesov, posteľnej bielizne, koberčekov alebo svietidiel dodá každej miestnosti ten správny šmrnc. Vyberajte vhodné textúry, ktoré sa jednoducho začlenia do minimalistického prostredia. Vsaďte najmä na prírodné materiály, ako je ľan, vlna, bavlna. Uvedené materiály dokážu vytvoriť upokojujúcu atmosféru v každom interiéri.
Vlnená deka Zelandia je tým správnym kúskom, s ktorým si vytvoríte teplo domova. Hrejivá vlnená deka bude vaším nenahraditeľným spoločníkom, poskytne vám pohodlie a stane sa tak dokonalým minimalistickým doplnkom vašej domácnosti.
Predĺžte si leto. Zimná záhrada zväčší váš obytný priestor a umožní vám skladovanie rastlín. Môže však slúžiť aj ako plnohodnotná miestnosť. Prečítajte si náš článok Zimná záhrada: Na čo všetko ju možno využiť a aké sú jej výhody?
Minimalizmus šetrí peniaze
Na prvý pohľad sa môže zdať, že pri minimalizme platí ľahká matematika – čím menej vecí si kúpite, tým viac peňazí ušetríte. I keď je to čiastočne pravda, pri minimalistickom dizajne záleží od vášho vkusu. Je rozdiel, či nakupujete nový nábytok alebo využijete nákup z druhej ruky. Minimalizmus vždy ponúka príležitosť na šetrenie. Vaša peňaženka sa určite poteší, keď začnete nakupovať len tie veci, ktoré naozaj potrebujete. Nenecháte sa ovplyvniť módnymi trendmi, prestanete nakupovať z nudy, zo zvyku alebo zo skupinového šialenstva.
Čo na minimalizmus v byte hovoria výskumy
Výskumy ukazujú, že minimalisti majú menej negatívnych pocitov a zažívajú menej stresu a úzkosti. Pretože byť obklopený neporiadkom, môže na človeka pôsobiť naozaj veľmi stresujúco. Prehľadný a čistý priestor navodzuje pocit pokoja, slobody a voľnosti. V minimalistickom prostredí nenájdete žiadne rušivé elementy a môžete sa tak lepšie sústrediť na prácu, štúdium alebo svoj osobný rozvoj. Ak ste aj vy vyznávačom poriadku a čistoty, tak minimalistický štýl bývania bude vašou dokonalou voľbou.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.