Poznáte to všetci. Občas vás prepadnú dni, kedy sa vám nechce ani ráno vstať z postele, či pripraviť si jedlo do krabičiek, nieto ešte ísť trénovať. Už už chytáte mobil do ruky aby ste napísali svojmu trénerovi, že dnes tréning rušíte…

Čo sa vlastne stalo? Kam zmizla vaša motivácia spred niekoľkých dní, kedy ste boli priam nadupaní energiou a pripravení cvičiť? Čo je to vlastne motivácia a prečo ju ťažké udržať si bez disciplíny? O tom si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Pár slov na úvod

Poviem to úprimne – predsavzatia nefungujú. Ak si každý rok nejaké dávate, napríklad že schudnete alebo že začnete cvičiť, či zdravo žiť, vedzte, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám to nepodarí. Inak by ste si predsa rovnaké predsavzatia nedávali každý rok.

Ak chcete niečo pre seba urobiť, netreba na nič čakať a začať s tým hneď, nie zajtra, pozajtra, o týždeň, o mesiac a podobne. Všetko je to o snahe niečo zmeniť – o motivácii, jej hľadaní, o disciplíne a dodržiavaní toho, čo si zaumienite. Ako však nájsť správnu motiváciu a byť disciplinovaní?

Prečo je motivácia a disciplína pri cvičení potrebná?

Pravda je tvrdá. Môžete byť akokoľvek „nadupaní“ vedomosťami, informáciami a môžete mať akýkoľvek „na mieru ušitý“ tréningový plán – bez disciplíny sa k vytúženým výsledkom dopracujete len veľmi ťažko, ak vôbec.

Mám však pre vás aj dobrú správu – vôľa a disciplína sa dajú pestovať! A máme ju všetci, no len málokto ju rozvíja. Pritom je nesmierne dôležité, aby ste svoju vôľu a disciplínu trénovali. Prečo? Pretože potom budete mentálne odolnejší, aj vtedy, keď nastane „kríza.“

No a pre dosiahnutie disciplíny – teda čo najpresnejšieho plnenia nastaveného plánu, je jedným z najdôležitejších predpokladov správna motivácia. Snáď som vás teraz veľmi nezamotal, poďme si to vysvetliť pekne po poriadku.

Rozhovor s autorom o jeho začiatkoch vo fitness, prístupe k tréningom, ale aj vzťahoch s jeho klientami nájdete v článku Fitness tréner, Richard Kmeť: Treba hlavne začať a neodkladať to na zajtra!

Motivácia vs. disciplína: Ako vlastne fungujú?

Motivácia nie je cieľ, je to niečo ako vedľajší produkt akcií a disciplíny, ktorá vedie k dlhodobým fitness rutinám a návykom a k zdravému životnému štýlu.

Disciplína nie je nič iné ako cieľavedomé napredovanie podľa jasne nastavených pravidiel, smerom k cieľu pri čo najnižšom počte vybočení a prehreškov. Disciplína sa tiež definuje ako schopnosť dostať sa do cieľa, bez ohľadu na emocionálne prekážky. Vydržať je náročné, keďže každý človek je občas pohodlný, avšak vidina výsledkov je tou najlepšou motiváciu.

Disciplína je niečo, čo nás vedie k tréningom, aj keď na ne práve nemáme chuť, ale je to nevyhnutné, pretože sme si nastavili pravidlá, v tomto prípade tréningy, jedálniček a podobne. Disciplína, ktorú takto opakovane získavame, nám pomáha prekonávať strach a udržuje nás na ceste aj vtedy, keď už sa naša motivácia, či vzrušenie a chuť do cvičenia vytrácajú.

Preto prvým krokom je, aby ste si vytýčili cieľ, ktorý bude spĺňať dve základné veci – bude časovo obmedzený a výsledky musia byť merateľné, aby sa miera jeho dosiahnutia dala jasne zistiť.

Richard Kmeť - bicepsový zdvih

Discipína a koncentrácia sú pri cvičení kľúčové. Foto: Archív Richarda Kmeťa.

Ako získať potrebnú disciplínu pre cvičenie?

Možno vás zaujme fakt, že je dokázané, že športovci, ktorí koncentrovali pri tréningu svoju myseľ na jediný cieľ a nerozptyľovali svoju pozornosť, dosahovali pri bench-presse podstatne lepšie výsledky, zvládli vyšší počet opakovaní ako porovnateľne zdatní jedinci s nižším stupňom vlastnej motivácie.

Je teda zrejmé, že nedisciplinovaná myseľ znižuje vašu výkonnosť. No a najlepším motorom počas cvičenia ste si vy sami. „Hecnúť“ sa k vyšším výkonom môžete aj prostredníctvom vnútorného dialógu, ktorý sami so sebou vediete – vyskúšajte to, určite to pomáha!

Veď celý tréning sa začína vo vašej hlave, kde sa odohráva príhovor k sebe samému. Vy sami viete, čo je správne, čo máte robiť, no niekedy s nami naša hlava nemusí súhlasiť a snaží sa nás presviedčať o opaku:

„Jeden koláč ešte nikomu neuškodil,“ alebo „dnes nemusíš trénovať, zaslúžiš si voľno.“ Stalo sa vám už niečo podobné? Vtedy treba proti takýmto myšlienkam bojovať a nedovoliť im, aby mali moc nad vašou hlavou. Stačí len zmeniť prístup a aj vy sa môžete tešiť z výsledkov a pocitu úspechu, že ste vďaka disciplíne porazili vašu vlastnú lenivosť a pohodlnosť.

Už je vám to jasnejšie? Prejdime tak pomaly k činnostiam, vďaka ktorým môžete disciplínu získať a udržať si ju. Pozrite si zopár tipov, ako na to:

Začnite každý deň s malými zmenami

Viete, ako sa hovorí, veľké veci sa skladajú z maličkostí – aj malé zmeny, ktorých sa denne držíte, prispievajú k veľkým výsledkom. Napríklad, strávte každý deň 10-minútovou prípravou na tréning a rýchlo si všimnete, že už na nič nezabúdate a že ste na svoj výkon kompletne pripravení.

Alebo začnite miesto výťahu používať schody – nielen, že to pomáha k budovaniu disciplíny, ale spálite tak aj kalórie, stratíte kilogramy a budete plní energie! Pravidelné zmeny môžete robiť aj v stravovaní – kúpte si zdravé raňajky, tmavé pečivo, nahraďte cukor niečím zdravším a podobne – uvidíte, ako sa to zrazu stane vašou samozrejmosťou!

Určite si priority

Keďže máte len obmedzené množstvo hodín denne, ako aj množstvo energie, musíte si určiť vaše priority. To znamená, že musíte dokončiť najdôležitejšie úlohy skôr, než prejdete na iné aktivity.

Robte si prestávky

Vytvorenie rutiny a jej dodržiavanie si vyžaduje disciplínu. Napríklad, ak máte prísnu rannú rutinu, že vstávate ráno skoro, umožňuje vám to naplánovať si deň, cvičiť, dohnať pracovné veci, či prečítať si knihu. Disciplína tiež znamená, že si počas dňa viete naplánovať častejšie prestávky na dobitie energie a na to, aby ste svoju pozornosť preorientovali na to, na čo sa potrebujete sústrediť po zvyšok vášho dňa.

Tréningový program Richarda Kmeťa

Chcete mať silné a vyrysované telo, ale nemôžete si dovoliť platiť osobného trénera? Existuje riešenie. Komplexný tréningový program spracovaný vo forme interaktívneho e-booku bude vaším partnerom na ceste k fitness úspechu. Nájdete v ňom detailné cvičebné plány a podrobný rozpis potrebných cvikov, ktoré vás spoločne s video návodmi systematicky privedú k vytúženému telu. Teraz sa už nemáte sa na čo vyhovárať!

Precvičujte si dobré návyky

Je to tak. Disciplinovaní ľudia majú v každom dni pozitívne návyky. Namiesto hamburgera si dajú šalát, odídu z večierku skôr, aby sa mohli dobre vyspať, nefajčia, nepijú veľa alkoholu a nájdu si čas na to, aby si zacvičili. Chápem, že rozvíjanie dobrých návykov nie je ľahká úloha. Aj preto je predovšetkým v začiatkoch dôležitá úloha osobného trénera, ktorý vám bude pomáhať aj v tomto smere a vy sami uvidíte, že vďaka správnej motivácii a disciplíne vás dokáže udržať psychicky aj fyzicky vo forme.

Richard Kmeť so svojím psom

Richard Kmeť so svojím štvornohým miláčikom. Foto: Archív Richarda Kmeťa.

Zhrnutie na záver

Niekto múdry raz povedal: „Rozdiel medzi úspešným človekom a tými ostatnými nie je v nedostatku sily ani v nedostatku vedomostí, ale v nedostatku vôle!“ Keď potrebujeme niečo urobiť (a týka sa to aj cvičenia), existujú dva spôsoby, ako sa naštartovať. Prvý a najobľúbenejší je motivácia, druhý (o ktorej sa hovorí menej) je zas disciplína.

Cítiť vnútornú motiváciu je základ toho, ako byť dlhodobo úspešný. To však neznamená, že pre vás bude každodenné cvičenie prechádzkou ružovou záhradou – niekedy je potrebná aj vonkajšia motivácia, ako napríklad predtréningové video či nové tenisky a oblečenie ako odmena za tréning. Niekedy však nepomôže ani motivácia zvonka a jediné, na čo sa môžete spoľahnúť, je len disciplína. Tak čo, už tomu rozumiete?

Ak sa vám dlhodobo nedarí ostať disciplinovaní v cvičení, ponúkam vám riešenie. Cvičte so mnou, je jedno, či offline alebo online. Budem vás motivovať počas tréningov, aj mimo nich, keď nebudete mať ani chuť, ani náladu. Spoločne to prekonáme!

Richard Kmeť pôsobí ako fitnesstréner vo fitnesscentre FitUp Bratislava-Ružinov v budove APOLLO BC II, blok F, Turčianska 2. Poskytuje osobné tréningy a online konzultácie. Kontaktovať ho môžete na e-mailovej adrese:  richard.kmet@centrum.sk.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.