Bezodnou studnicou poznania je niekoľko zdrojov z existencie samotného ľudstva. Za seba môžem pomenovať Starý a Nový zákon, zdokladovanú históriu ľudského rodu a poznanie, teda úroveň vedomostí, ktoré ľudstvo získalo svojím rozvíjaním a prirodzenou zvedavosťou.
Za celú jeho existenciu na tomto guľatom, no hrboľatom svete si civilizácie prešli všetkým čo život na zemi poskytol. Od rozmachu až po ich zánik. Jedno však pretrváva veky a tým je pamäť v akejkoľvek forme. Verbálnej, zachytenej klinovým písmom, či písmom starých civilizácií dávno zaniknutých alebo akoukoľvek inou formou záznamu vrátane písma, aké poznáme dnes. Z dnešného pohľadu sa vieme spätne preniesť tisíckami rokov života na zemi, ktoré písal a formoval človek. Aj na základe tohto poznania si vieme uvedomiť alebo lepšie povedané mali by sme si uvedomiť kam vedú naše činy, postoje a nepochybne i vedomosti. Z celkovej histórie je možné byť skeptický, no určite aj optimistický.
Ako príklad nám môžu slúžiť biblické mestá, ktoré naozaj existovali, o čom svedčí nie len kniha kníh – Biblia, no i bádania historikov. Tieto mestá existovali pozdĺž rieky Jordán, ktorej vody i prúdy boli svedkami popisovaných udalostí vzniku života a jeho zániku. Neboli to len najznámejšie mestá Sodoma a Gomora, boli to aj tri ďalšie, menej známe, Adma, Zeboim a Segor. O poslednom menovanom sa hovorí, že ako jediné odolalo Božiemu hnevu, pretože sa doň uchýlil Lót, Abrahámov synovec. Ten nielenže žil príkladným životom, ale snažil sa aj o jeho očistenie od hriechu. Napriek skutočnosti počatia jeho ďalšieho potomstva.
Podľa knihy Genezis boli mestá Päťmestia potrestané za hriešnosť svojich obyvateľov. Obrázok: Midjourney.
Keď mlčia múzy, rinčia zbrane. Aj keď u nás zatiaľ iba tie verbálne. Martin Beňatinský, starosta obce Lubina, vo svojom zamyslení v článku Prestaňte prosím… reaguje na aktuálnu spoločenskú tému.
Prečo spomínam práve tieto biblické mestá, ktoré boli zničené božím hnevom? Pretože to nebola len telesná neresť, na ktorú si hneď spomenieme pri zmienke o nich. Taktiež sa vyznačovali aj vzájomnou nevraživosťou, nepochopením, nepriateľstvom či klamstvom. Vôbec neboli prívetivé k návštevníkom a nezriedka i obyvateľom ako bol Lót. Toľko duchovné vysvetlenie ich zničenia.
Je tu však i vedecké, alebo ak chcete historické zdôvodnenie. Tým sú práve príčiny, ktoré môžeme vidieť i dnes. Choroby, vírusy, pandémie, neúcta jeden k druhému, spory a seba zničujúce konflikty prerastajúce v teritoriálne vojny.
Nezdá sa Vám, že žijeme akýsi paralelný svet s tým dávno minulým? Možno áno, potom je pesimizmus na mieste. No osobne by som v tomto videl i trocha optimizmu. Čo, alebo kto ho predstavuje? Cudzinci, ktorí prišli za Lótom deň pred zničením Sodomy? On sám pri jeho viere o polepšení sa ľudstva? Niečo alebo niekto s nadprirodzenými schopnosťami vedúcimi k očiste formou zničenia? Alebo len obyčajná ľudská vlastnosť a tou by mala byť pokora?
Pohľad na západ slnka z Veľkej Javoriny. Foto: Martin Beňatinský.
Neviem. Čo ale určite viem je, že všetko menované má vplyv na naše životy a existenciu. Preto stále v sebe živím optimizmus prameniaci z poznania, že to raz všetko musí skončiť. Práve preto treba hľadať ľudí ako bol Lót, aj keď jeho potomstvo bolo podľa prameňov hriešne. Napriek tomu nestrácal do konca života nádej a vieru v človeka a jeho schopnosť pochopiť, čo sa deje prostredníctvom pokory. Či už sme veriaci alebo nie. A táto nám chýba, bez rozdielu, všetkým. Prosím zamyslime sa nad tým a skúsme spolu zvrátiť osud, ktorý nás čaká, ak sa nevrátime späť k základným hodnotám tvoriacim našu vieru.
Poznámka redakcie: Sodoma, Gomora a okolité mestá, tvoriace Päťmestie (Pentapolis), boli podľa Biblie zničené „sírou a ohňom“ (Genezis 19,24-25[1]). Odvtedy sú ich mená synonymom nemravného hriechu a ich pádu so známym prejavom Božieho hnevu. (Júd 1,7[2]) Skazu oboch miest prežil iba Lót a jeho dve dcéry. Lótova manželka sa napriek zákazu pri úteku z mesta otočila a zmenila sa na soľný stĺp.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail.