Podľa aktuálnych štatistických údajov peňažných finančných inštitúcií zverejnených Národnou bankou Slovenska, si veľká časť Slovákov stále uchováva svoje úspory na bežných alebo sporiacich účtoch v bankách, kde sa tieto prostriedky takmer vôbec nezhodnocujú. Tento trend je zarážajúci najmä v kontexte inflácie, ktorá sa stále pohybuje nad 2-percentným strednodobým inflačným cieľom Európskej centrálnej banky. Miera inflácie za mesiac august 2024 dokonca mierne vzrástla o 0,2% na 2,8%. Prispel k tomu najmä zvýšený rast cien potravín. Inflácia znižuje kúpnu silu peňazí a spôsobuje, že hodnota týchto úspor v reálnom vyjadrení klesá.

Národná banka Slovenska

Budova Národnej banky Slovenska. Foto: Pexels.

Finančné prostriedky v bankách vs. inflácia

Podľa údajov NBS mali Slováci na bežných účtoch za mesiac júl 2024 uložených 48,7 miliardy eur. Avšak pri súčasných úrokových sadzbách, ktoré banky ponúkajú na vklady s bežnou prístupnosťou, je reálny výnos z týchto úspor prakticky nulový, a niekedy dokonca záporný, ak vezmeme do úvahy poplatky za vedenie účtu. Pri termínovaných vkladoch je situácia len o málo lepšia. V kombinácii s aktuálnou mierou inflácie, sa hodnota úspor Slovákov postupne znižuje.

Prečo Slováci neinvestujú?

Slováci naďalej uprednostňujú konzervatívne formy uchovávania peňazí a sporenia v bankách pred investovaním do alternatívnych finančných produktov, ktoré by im mohli zabezpečiť vyššie zhodnotenie. Existuje na to niekoľko dôvodov.

Najvýznamnejším je nedostatočné finančné vzdelanie. Inštitucionálne vzdelávanie dlhodobo ignoruje potrebu rozvoja finančnej gramotnosti obyvateľstva. Výsledkom je nedostatočná úroveň vedomostí a zručností v oblasti efektívneho riadenia vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti. Chýba tiež dostatočná osveta o dlhodobom sporení do dôchodku cez investície do fondov, akcií alebo dlhopisov, ktoré by mohli poskytnúť lepšie zhodnotenie úspor.

Ďalším problémom je konzervatívny prístup k peniazom. Slováci sú historicky veľmi opatrní, pokiaľ ide o riziko spojené s investovaním. Tento prístup je dôsledkom ich nedôvery v trhy, ktorá sa zvyšuje v čase ekonomickej neistoty a hospodárskych kríz.

Aktuálny stav ešte zhoršujú bulvárne médiá, ktoré v snahe o senzáciu a vyššiu čítanosť článkov, prezentujú správy o prepadoch na investičnom trhu s neprimeranou dávkou emócií. Prepady na trhu sú prirodzenou súčasťou investovania, pravidelne sa opakujú a spravidla nepredstavujú dôvod na paniku.

V neposlednom rade, nechuť k investovaniu spôsobuje aj neprimeraná dôvera v bankový sektor. Banky sú vnímané ako stabilná a bezpečná forma uchovávania peňazí. Mnohí ľudia si uvedomujú riziká spojené s investovaním, a preto volia „istotu“ bankových účtov. Tá je však tak isto iluzórna. Hodnota prostriedkov uložených v banke síce nekolíše, ale v reálnom vyjadrení poskytuje istotu ich postupného znehodnocovania. Navyše bank run nedokáže ustáť žiadna finančná inštitúcia. Minimálne po, nie až tak dávnom, krachu časti bankového sektora v USA by si to mal naozaj uvedomiť každý. Aj keď ide o málo pravdepodobnú situáciu, vylúčiť sa táto možnosť nedá. Naopak znehodnotenie prostriedkov uložených v bankách je istotou.

Slováci dôverujú bankám

Slovenskí individuálni investori dôverujú bankám. Foto: Freepik.

Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké konkrétne možnosti máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.

investičné kalkulačky

Aké je riešenie?

Aj keď sú bankové vklady považované za najbezpečnejšie, nie sú najvýhodnejším riešením pre dlhodobé sporenie. Kľúčom k úspechu je diverzifikácia, teda rozdelenie majetku do viacerých investičných tried.

Tu sú niektoré alternatívy, ktoré by mohli pomôcť Slovákov lepšie chrániť ich úspory pred infláciou:

ETF alebo podielové fondy – tie poskytujú možnosť investovať do rôznych druhov aktív, ako sú akcie, dlhopisy alebo nehnuteľnosti. Aj keď tieto fondy zahŕňajú určité riziko, môžu ponúknuť vyššie výnosy ako bankové účty, najmä pri dlhodobom investovaní. Väčšinou táto forma investovania prekonáva infláciu a je menej riziková, než priame investovanie do akcií.

Investície do nehnuteľností – nákup investičných nehnuteľností môže byť vhodnou formou pre tých, ktorí majú k dispozícii väčší kapitál alebo si dokážu prostriedky na obstaranie nehnuteľnosti výhodne požičať. Hoci investovanie do nehnuteľností prináša určité riziká (najmä ak investujete na páku – cez hypotéku) a vyžaduje viac kapitálu, ponúka aj potenciál vyšších výnosov.

Zlato – investície do drahých kovov môžu poskytnúť ochranu proti inflácii, pretože ich hodnota má tendenciu rásť v období ekonomickej neistoty.

Z hľadiska zabezpečenia uspokojivej životnej úrovne aj v budúcnosti je dôležitá predovšetkým správne zvolená investičná stratégia. Pokiaľ vás zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok za krokom dovedú do vášho cieľa.

Učebnica budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých vám poskytne komplexné odpovede na všetky zásadné otázky spojené s investovaním. Je to kuchárka, ktorá vám krok po kroku poskytne konkrétne recepty na postupné budovanie vášho majetku. Čakajte trochu teórie a veľa praxe. E-book si teraz, ako čitateľ magazínu infoklub.sk, môžete zvýhodnene zakúpiť už za 19 € po zadaní promo kódu: INFOKLUB19 do objednávky.

zľavový kupón na Učebnicu budovania majetku

Záver

Je potrebné si uvedomiť, že ponechávanie peňazí na bankových účtoch, pri súčasných podmienkach, nie je efektívnym spôsobom ochrany úspor pred infláciou. Hoci investovanie prináša riziká, rozumná diverzifikácia finančných prostriedkov môže výrazne prispieť k lepšiemu zhodnoteniu finančných úspor. Kľúčom k postupnému vyriešeniu tejto nepriaznivej situácie je vzdelávanie a poradenstvo, ktoré by malo byť zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti obyvateľstva a pochopenie dlhodobých výhod rôznych investičných možností.

Upozornenie: Autor nie je investičným, ani finančným poradcom. Prezentované závery sú jeho osobnými názormi a nezohľadňujú vaše individuálne potreby. Poskytnuté informácie majú všeobecnú povahu a nepredstavujú návrh na uzatvorenie obchodu. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené interpretáciou autorom prezentovaných názorov a nepreberá za ne žiadne záväzky. S investovaním na finančných trhoch sa spája riziko. Výnosy z investície dosiahnuté v minulosti nie sú zárukou budúcich výnosov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.