Kanál Ekonómia ľudskou rečou sa venoval aktuálnej problematike zavádzania drastických ciel administratívou Donalda Trumpa.

Obchodné clá v podstate predstavujú dane uvalené na dovážaný tovar a služby. Hoci tieto dane primárne platia dovážajúce spoločnosti, ich dopad sa nemusí vždy plne premietnuť do cien pre koncových spotrebiteľov.

Napriek tomu existuje široká zhoda medzi ekonómami, bez ohľadu na ich politickú orientáciu, že clá v dlhodobom horizonte poškodzujú ekonomiku. História nám ukazuje, že zavedenie rozsiahlych taríf môže viesť k nežiaducim obchodným vojnám, spomaleniu globalizácie, zvýšeniu cien tovarov a služieb, oslabeniu hospodárskeho rastu a v konečnom dôsledku aj k nárastu nezamestnanosti.

Príklad z histórie

Ako varovný príklad slúži obdobie Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia, kedy eskalácia obchodných bariér výrazne prehĺbila a predĺžila ekonomickú recesiu.

V nedávnej dobe sme boli svedkami oznámenia rozsiahlych obchodných taríf zo strany bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tieto kroky vyvolali značné obavy v medzinárodnom obchode a ekonomike. Analýzy poukázali na to, že argumenty a výpočty, ktorými boli tieto tarify odôvodňované, obsahovali metodické chyby.

Dopady pre Slovensko

Slovensko, ako malá a vysoko otvorená ekonomika, je obzvlášť citlivé na zmeny v globálnom obchodnom prostredí. Významná časť slovenského exportu, predovšetkým v automobilovom priemysle, smeruje do Spojených štátov amerických. V reakcii na ohlásené clá Národná banka Slovenska vydala prognózy, ktoré predpokladajú potenciálne negatívne dopady na hospodársky rast krajiny a možnú stratu pracovných miest v dôsledku zavedených taríf.

Rizikám sa nevyhnú ani USA

Samotné Spojené štáty americké by taktiež nemali ostať bez následkov. Americkí spotrebitelia sa pravdepodobne stretnú s vyššími cenami dovážaného tovaru a celková ekonomika krajiny môže zaznamenať spomalenie rastu.

Celkovo možno konštatovať, že zavedenie obchodných taríf predstavuje komplexnú problematiku s potenciálne rozsiahlymi negatívnymi dôsledkami pre globálnu ekonomiku, pričom malé a otvorené ekonomiky ako Slovensko môžu byť obzvlášť zraniteľné.

Video o dôsledkoch zavedenia ciel

Kanál Ekonómia ľudskou rečou sa venuje problematike ciel

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.