Množstvo obyvateľov hlavného mesta dnes zápasí s problémom nedostatku efektívne využiteľného priestoru. Najmä dispozície starších bytov, postavených ešte v socialistickej ére, nezodpovedajú dnešným očakávaniam ich majiteľov. Popisovaná situácia je príznačná pre veľké sídliská v Bratislave, budované najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Jedným z takýchto obytných súborov bolo aj sídlisko Hostinského (zahŕňajúce ulice Kukučínova, Hálkova, Riazanská, Letná a Československých parašutistov), predstavujúce kompaktnú mestskú štruktúru. Sídlisko zaberá plochu viac než 14-tich hektárov a zahŕňa až 1340 bytov obývaných približne 3400 obyvateľmi. Bytový blok je zo západu lemovaný priemyselným areálom Mondelez (bývalé Figaro) a z východu štvrťou radových rodinných domov z prvej polovice 20. storočia. Jeho výstavba bola realizovaná v rokoch 1957 až 1964. Dominantou sídliska sa stalo nákupné stredisko Slimák, pomenované na základe jeho okrúhleho pôdorysného tvaru. Na infraštruktúru občianskej vybavenosti nadväzovala hromadná bytová výstavba, využívajúca novú technológiu prefabrikovaných panelov.

obchodný dom Slimák

OD Slimák – dominanta obytného súboru obklopená zeleňou. Foto: archív redakcie.

Potreba modernizácie a rýchlej urbanizácie, uspokojujúcej požiadavky režimu v oblasti riešenia bytovej otázky, sa prejavila vo forme typizácie a sériovosti bytových domov. Kvalita bývania v lokalite je dnes pomerne vysoká vzhľadom na výhodnú dopravnú polohu, existenciu parkovej zelene, relatívny kľud, ako aj vynikajúcu dostupnosť občianskej vybavenosti. Horšie sú na tom dispozície jednotlivých bytov a veľkosť niektorých ich miestností. Využiteľnosť pol izieb, ktoré sú ich súčasťou bytov je skutočne otázna.

Dva a pol izbový byt, typický pre danú lokalitu, relatívne komfortne spĺňa požiadavky maximálnej obsadenosti troma osobami – rodičmi a jedným dieťaťom. Čo ale v prípade štvorčlennej rodiny? Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností, ako aj nízku ponuku vhodných bytov na bratislavskom trhu, nemusí byť kúpa väčšieho bytu pre mnohé rodiny riešením. Jedinou cestou potom zostáva účelná rekonštrukcia bytu. Poďme sa pozrieť na to, ako by v praxi mohla vyzerať.

Pôvodné pôdorysné riešenie 2,5-izbového bytu, typické pre sledovanú lokalitu je viditeľné na nasledovnom obrázku:

pôvodný pôdorys

Pôdorysné riešenie pred rekonštrukciou bytu

Nevhodné dispozičné a konštrukčné riešenie bytu

Achilovou pätou priestoru je umiestnenie kuchyne mimo jedálenského kúta (stravu je potrebné prenášať medzi miestnosťami), jej veľkosť a vytvorenie pol izby ľudovo nazývanej aj „izba pre slúžku“. Miestnosť svojou nízkou metrážou (cca 7m2) nedáva priestor na jej plnohodnotné obytné využitie ani pri skutočne bohatej fantázii. Ďalšou nevýhodou je aj umiestnenie vchodu do spálne v blízkosti vstupných dverí do bytu. Kúpeľňa a toaleta sú síce oddelené, čo zdanlivo poskytuje väčší komfort. Vďaka miniatúrnym rozmerom oboch miestností tomu tak bohužiaľ nie je.

Ďalšou krvácajúcou ranou bytu sú priznané šikmé spoje ramien masívnych kovových konštrukcií kotviacich betónové panely. Výsledkom necitlivého konštrukčného riešenia bytového domu sú neestetické „ozdoby“ v rohoch miestností, ktoré v modernom interiéri bez ďalších úprav nemajú miesto. Na fotografii vidíme pôvodné konštrukčné riešenie prítomné v každej miestnosti.

pôvodný stav bytu

Chodba – viditeľné šikmé spoje konštrukcie. Foto: archív redakcie.

Komplexnou rekonštrukciou sa podarilo všetky vážne problémy dispozície a konštrukcie odstrániť. Pôdorysný stav bytu po jeho obnove je viditeľný na nasledovnom obrázku:

nový pôdorys

Pôdorysné riešenie po rekonštrukcii bytu

Premyslená rekonštrukcia bytu

Dômyselnou rekonštrukciou sa odstránila nenosná priečka medzi kuchyňou a nevyužiteľnou pol izbou. Tým sme získali totožný priestor ako vo vedľajšej spálni. Izba, ktorá vznikla plnohodnotne poslúži pre potreby dvoch detí. Vzhľadom na štvorcovú dispozíciu je priestor efektívne využitý. Do izby sa pohodlne zmestia dve samostatné postele (nie je potrebné nahradiť ich poschodovou posteľou), dva pracovné stoly, aj skriňa s knižnicou.

Rozvody vody a plynu boli v rámci prestavby presunuté do dobudovanej (posunutej) steny obývacej izby. Tým bol vytvorený základný rámec pre včlenenie kuchynského kúta do obývacej izby. Zvyšok miestnosti poskytuje dostatočný priestor pre umiestnenie jedálenského stola a pohovky s obývacou TV stenou.

Priečka bývalej toalety s predsunula smerom do chodby. Po spojení toalety s kúpeľňou vznikol účelný kompaktný priestor. V ňom našli miesto všetky potrebné prvky zariadenia. V priestore zostala šachta zvislých rozvodov potrubí bytového domu, ktorá však nepôsobí rušivým dojmom. Naopak, vytvorila prirodzenú bariéru medzi kúpeľňou a toaletou. Miestnosť sa opticky zväčšila a prevzdušnila.

Neestetickosť konštrukčných prvkov v rohoch miestností bola do veľkej miery odstránená montážou znížených sadrokartónových stropov. Šikmé plochy zostali iba na chodbe a v kuchynskom kúte, kde tvoria prirodzené oddelenie od obývacej izby. Znížením stropov sú šikminy menej výrazné, pôsobia efektným dojmom a evokujú úmyselný rekonštrukčný prvok. Sadrokartónové stropy zároveň vytvorili priestor na vkusné vsadenie bodových svetiel.

Problém priamej viditeľnosti zo strany vstupných dverí bytu do spálne je možné riešiť vyrezaním otvoru pre dvere v ľavej časti spálne. Z dôvodu finančnej a časovej úspory však nie je efektívne túto časť rekonštrukcie realizovať.

Výsledkom komplexnej rekonštrukcie je moderne riešený 3-izbový byt, ktorý na naozaj malej výmere (62,88 m2 bez balkóna) dokáže poskytnúť  plnohodnoté funkcie pre štvorčlennú rodinu. Posúďte však sami.

obývacia izba - rekonštrukcia

Obývacia izba. Foto: archív redakcie.

kuchynský kút - rekonštrukcia

Kuchynský kút. Foto: archív redakcie.

Ak sa práve chystáte pripraviť vaše bývanie na Vianoce, radi vám poradíme ohľadom výberu vianočných ozdôb. Prečítajte si náš článok Vianočný čas sa blíži: Aké sú trendy v ozdobovaní vianočných stromčekov tento rok?

kúpeľňa - rekonštrukcia

Kúpeľňa so sprchovým kútom. Foto: archív redakcie.

toaleta

Toaleta. Foto: archív redakcie.

chodba - rekonštrukcia

Chodba s úložným priestorom. Foto: archív redakcie.

spálňa - rekonštrukcia

Spálňa. Foto: archív redakcie.

detská izba - rekonštrukcia

Detská izba. Foto: archív redakcie.

Čo na to hovoríte? Snáď sme vás presvedčili, že premyslenou rekonštrukciou dokážete úplne zmeniť dispozíciu a funkčnosť priestoru aj v starom panelovom byte. S chuťou sa do toho pustite a rozhodne nebudete ľutovať. V priestore, v ktorom je každý meter štvorcový efektívne využitý, je radosť žiť.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém nám môžete poslať na náš e-mail. Prajeme vám všetko dobré.