Slovenský magazín Forbes zverejnil rebríček najbohatších Slovákov pre rok 2024.

Zoznam najbohatších priniesol viaceré zmeny. Kým donedávna sa medzi miliardárov na Slovensku zaradili len prvé dve priečky rebríčka, tentokrát ich počet stúpol až na päť.

K Ivanovi Chrenkovi a Jaroslavovi Haščákovi, ktorí už medzi miliardárov patrili, sa pripojili aj Tomáš Chrenek, Patrik a Jozef Tkáčovci a ich biznis partner Ivan Jakabovič. Poslední menovaní sa do rebríčka nedostali len vďaka nárastu majetku, ale predovšetkým pre postupné odhaľovanie rozsahu ich biznisu. Podľa slov šéfredaktorky magazínu Forbes, Lucie Okšovej, totiž médium aktuálne disponuje dokumentáciou, ktorá mu umožňuje podnikateľom „prisúdiť vyššie stovky miliónov eur, ktoré v minulosti zostali nepovšimnuté“.

Ďalšou významnou zmenou je opätovné zemetrasenie na prvej priečke. Pozíciu najbohatšieho Slováka totiž obsadil Tomáš Chrenek, ktorý v minulosti medzi slovenskými miliardármi vôbec nefiguroval. Oceliarsky magnát si polepšil najmä vďaka auditom potvrdenej hodnote zdravotníckej siete Agel, ktorá taktiež patrí do jeho portfólia.

Súhrnná hodnota majetku najbohatších Slovákov sa zvýšila z necelých 15 miliárd eur na aktuálnych takmer 19 miliárd eur.

Rebríček najbohatších Slovákov

Poďme sa ale pozrieť na prvých 10 priečok samotného rebríčka najbohatších Slovákov (Zdroj: Magazín Forbes).

10. miesto – Milan Fiľo

Milan Fiľo

Docent Milan Fiľo je slovenský podnikateľ, filantrop a privatizér žijúci v Česku. Najväčšiu časť jeho majetku tvorí 49%-ný podiel v ružomberskej papierenskej fabrike Mondi SCP. K majetku sa dostal privatizáciou pôvodného SCP, kde sa ako 29-ročný stal predsedom predstavenstva. Vtedajší predseda vlády, Vladimír Mečiar, pri privatizácii ignoroval podstatne výhodnejšiu rakúsku ponuku. V ostatnom období spoločnosť zaznamenala takmer 26 miliónovú stratu.

Milionár v rámci česko-slovenského priemyselného holdingu ECO-INVESTMENT, a. s. vlastní aj potravinárske spoločnosti Tauris GroupRyba Košice. Jeho mäsiarsky biznis (Tauris Group) zaznamenal zisk 4 milióny eur. V uplynulých rokoch podnikateľ zainvestoval aj do slovinskej spoločnosti Paloma.

Z hľadiska filantropie sa Fiľo významne podieľal na založení Katolíckej univerzity a prispel aj na činnosť Vysokej školy zdravotníctva a sociánej práce sv. Alžbety. Okrem školstva významne podporil aj Vojenskú nemocnicu, ale angažoval sa aj v športových kluboch. Sponzoroval výstavbu viacerých zdravotníckych zariadení a domovov seniorov.

Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, nielen nehnuteľností, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké alternatívy máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.

9. miesto – Martin Kúšik

Martin Kúšik

Absolvent Gymnázia v Banskej Štiavnici bol spolužiakom Jaroslava Haščáka. Aj keď sa, na rozdiel od Haščáka, nedostal na prestížny Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (MGIMO), neskôr spoločne zakladali finančnú skupinu Penta. V partnerských štruktúrach zotrval až do roku 2013. 400 miliónov eur, ktoré zo spoločnosti získal, ďalej zhodnocuje rodinnom holdingu Odyssey 44, ktorý sídli v Prahe.

Jeho najväčším aktívom je známy športový reťazec Sportisimo, kde má majoritný podiel. Sieť obchodov má viac než 230 predajní vo viacerých krajinách Európskej únie. Okrem toho sa investorsky angažuje v realitných projektoch a vlastní aj minoritné podiely v niektorých zahraničných firmách.

8. miesto – Peter Paško

Peter Paško

Peter Paško vyštudoval Stavebnú fakultu Slovenskej technickej univerzity. Je spoluzakladateľom bezpečnostnej softvérovej spoločnosti ESET. Okrem toho je spoluautorom antivírusového softvéru NOD. V spoločnosti ESET pôsobil na pozícii obchodného riaditeľa, neskôr sa stal predsedom správnej rady. V rámci svojich podnikateľských aktivít sa venoval aj rozsiahlej realitnej činnosti.

Okrem obchodnej činnosti sa podnikateľ venuje aj filantropii. V historickom centre Bratislavy vybudoval galériu Nedbalka, ktorá vystavuje diela moderného umenia 20. storočia.

7. miesto – Ján a Elena Hrubí

Ján a Elena Hrubí

Deti Rudolfa Hrubého, spoluzakladateľa bezpečnostnej softvérovej spoločnosti ESET, zdedili po jeho smrti obchodný podiel v spoločnosti. Obaja sa stali spoločníkmi a záujmy oboch súrodencov zastupuje Ján Hrubý ako člen správnej rady, ktorá sa podieľa na strategickom rozhodovaní spoločnosti.

Mimo ESETu majú súrodenci obchodné podiely aj v ďalších spoločnostiach, v ktorých pôsobil ich otec. Jedná sa napríklad o hotel Carlton, ktorý je predmetom súdnych sporov alebo hokejový Slovan.

6. miesto – Miroslav Trnka

Miroslav Trnka

Ďalší so spoluzakladateľov softvérovej spoločnosti ESET, je spolutvorcom pôvodnej verzie oceňovaného antivírusu NOD. Okrem obchodného podielu je majetok jedného z konateľov spoločnosti tvorený aj dividendami, ktoré si podielnici priebežne vyplácajú.

Podobne, ako ostatní známi podnikatelia, aj Trnka sa pustil do realitného biznisu. Vybudoval študentské centrum Binarium, zrekonštruoval viacero budov v centre Trnavy a stal sa spolumajiteľom bratislavskej Rotundy pod Slavínom.

Ako filantrop spoločne s Michalom Bláhom založil Nadáciu Zastavme korupciu a aktívny je aj v Nadácii ESET. Vzhľadom na jeho sklamanie z pomerov na Slovensku sa rozhodol presťahovať do Českej republiky.

5. miesto – Ivan Jakabovič

Ivan Jakabovič

Spolumajiteľ finančnej skupiny J&T Finance Group sa rozhodol znížiť svoj obchodný podiel a prerozdeliť ho medzi manažérov spoločnosti Štepána Ašera a Igora Kováča. Aj napriek tomu naďalej zastáva v spoločnosti významnú pozíciu. Jeho majetok sa navyšuje aj o pravidelne vyplácané dividendy.

Väčší minoritný podiel má aj v skupine J&T Private Equity Group a spoluvlastní aj jednu z gréckych stávkových spoločností OPAP. Svoj majetok zhodnocuje aj investovaním do akcií známych svetových firiem.

Aj napriek tomu, že má trvalý pobyt v Monaku, prostredníctvom spoločnosti Koliba Real vlastní aj nehnuteľnosti na Devíne, v susedstve jeho osobného priateľa a obchodného partnera Patrika Tkáča. V súkromnom živote je údajne vášnivým športovcom.

4. miesto – Ivan Chrenko

Ivan Chrenko

Bývalá jednotka v rebríčku najbohatších Slovákov začala svoje podnikanie v oblasti audiovizuálnej techniky. Významný úspech sa však dostavil až po vstupe Trnku do developerskej spoločnosti AB Reavis (neskôr HB Reavis Group). Spoločnosť realizovala výstavbu viacerých známych administratívnych centier v Bratislave a následne expandovala do viacerých európskych metropol, vrátane Prahy, Varšavy, Budapešti, Londýna, či Berlína.

Ivan Chrenko sa stal historicky prvým slovenským miliardárom. V rebríčku najbohatších ľudí sveta figuruje už od roku 2017. Vzhľadom na ochladenie záujmu o segment kancelárskych priestorov, v dôsledku celosvetovej pandémie, však došlo k prepadu čistej hodnoty aktív developerskej skupiny. Prvú priečku tak Chrenko musel opustiť.

V súkromnom živote sa developer snaží vyhýbať medializácii. Nechce byť spájaný ani s väčšinou ostatných bohatých slovákov, pravdepodobne pre spôsob, ktorým nadobudli svoj majetok. Presťahoval sa z Bratislavy do Prahy.

3. miesto – Jaroslav Haščák

Jaroslav Haščák

Absolvent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO) sa počas svojho štúdia spoznal so svojimi budúcimi partnermi v skupine Penta – Marekom Dospivom a Jozefom Oravkinom. Začiatok podnikania sa u neho spája s dovozom oblečenia z Číny, potom vstupuje na trh s cennými papiermi. V súčasnosti spoločnosť Penta Investments podniká vo viacerých oblastiach vrátane zdravotníctva, finančných služieb, maloobchodu, výroby, médií a realitného developmentu. 

S kontroverzným podnikateľom je spájaná mediálne známa kauza Gorila, podľa ktorej bol zapletený do vyplácania úplatkov politickej elite. Haščák považuje kontext zverejnených informácií za nepravdivý. V dôsledku vznesených obvinení z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, sa Haščák stiahol z aktívneho riadenia svojich spoločností a vzdal sa aj postu managing directora. S účinnosťou od 1.10.2024, po zbavení sa obvinení, sa však rozhodol vrátiť späť do vrcholového vedenia skupiny a zapojil sa aj do práce v Investičnej komisii.

2. miesto – Jozef a Patrik Tkáčovci

Jozef a Patrik Tkáčovci

Bývalý riaditeľ Investičnej a rozvojovej banky, Jozef Tkáč, a jeho syn Patrik Tkáč, spolupôsobia vo finančnej skupine J&T Finance Group. Patrik Tkáč, spoločne so svojim spolužiakom z gymnázia na Grö sslingovej, Ivanom Jakabovičom, založili finančnú skupinu ešte v roku 1994. Tkáčov otec im skupinu nielen pomáhal zakladať, ale po svojom odchode z IRB sa s nimi v J&T aj  spojil. K najvýznamnejším firmám finančnej skupiny patria J&T Banka a 365.bank. Ako akcionári skupiny si vyplácajú dividendy, ktoré sa podpisujú pod nárast ich osobného majetku. Aj keď sa Patrik Tkáč stal predsedom predstavenstva, väčšinovými akcionármi zostávajú jeho otec Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič.

Nebankové aktíva skupiny sú sústredené v J&T Private Equity Group. V rámci skupiny predstavujú najväčšiu časť aktív energetický gigant EPH (Daniel Křetínský) a J&T Arch Investments.

Okrem toho v spolupráci s Křetínským, prostredníctvom Vesa Equity Investments, skupujú akcie známych zahraničných firiem, ako npr. Macy´s, Royal Mail, Sainsbury´s, Le Monde, Metro alebo Marianne, či Elle.

1. miesto – Tomáš Chrenek

Tomáš Chrenek

Český podnikateľ slovenského pôvodu je najväčším prekvapením rebríčka. Po štúdiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pracoval v PZO Kerametal. Zbohatol vďaka ovládnutiu Tříneckých železáren.

Je spolumajiteľom holdingu Moravia Steel, v ktorého portfóliu sa okrem menovaných železiarní nachádzajú aj filmové ateliéry Barrandov Studio, obchodná spoločnosť Minerfin vlastniaca železorudné bane na Ukrajine alebo sieť nemocníc AGEL. Posledná menovaná skupina, v ktorej má Chrenek 100%-ný podiel, je najväčším súkromným poskytvateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe. Súčasťou skupiny je množstvo nemocní, polikliník, špecializovaných zdravotníckych zariadení, lekární a taktiež niekoľko zdravotníckych škôl, či laboratórií. Celkovo pre skupinu pracuje viac ako 16 000 zamestnancov.

Miliardár dlhodobo žije v Českej republike v barokovom zámku na okraji Prahy. Jeho vášňou je údajne poľovníctvo.

Učebnica budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých

Pokiaľ vás zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok po kroku dovedú do vášho cieľa.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.