Americký magazín Forbes zverejnil najnovší rebríček najbohatších ľudí sveta. Medzi svetovými dolárovými miliardármi sa ocitli aj dve slovenské mená. Ešte v minulom roku bol za najbohatšieho slováka označovaný Ivan Chrenko, ktorý stojí najmä za skupinou HB Reavis.
Tá sa za tri dekády svojho pôsobenia v real estate prepracovala z developera na medzinárodného poskytovateľa pracovných priestorov. Vo svojom portfóliu má na Slovensku napr. Nivy Tower, Twin City, či Aupark. Ani jeho zahraničné investície rozhodne nie sú zanedbateľné, skupina je známa vďaka projektom 33 Central, One Waterloo, Varso Tower, Agora, DSTR.CT Berlin alebo Worship Square. Aj napriek tomu, že hodnota majetku kedysi najbohatšieho Slováka dosiahla 1,6 miliardy amerických dolárov, na prvé miesto to tentokrát nestačilo.
Ivan Chrenko
Rodák zo Šale začal podnikať v oblasti audiovizuálnej techniky. Neskôr vstúpil do developerskej spoločnosti AB Reavis (pôvodný názov HB Reavis). Postupne sa prepracoval na jej väčšinového vlastníka. Koncom 90. rokov firma realizovala výstavbu viacerých známych administratívnych centier v Bratislave. Následne spoločnosť expandovala do viacerých európskych metropol, vrátane Prahy, Varšavy, Budapešti, Londýna, či Berlína. Ivan Chrenko sa stal historicky prvým slovenským miliardárom. V rebríčku najbohatších ľudí sveta figuruje od roku 2017.
V súkromnom živote sa snaží vyhýbať medializácii. Nechce byť spájaný ani s väčšinou ostatných bohatých slovákov, pravdepodobne pre spôsob, ktorým nadobudli svoj majetok. V minulom roku sa presťahoval z Bratislavy do Prahy a svoje obchodné aktivity taktiež sústredil najmä do zahraničia.
Ivan Chrenko. Foto: HB Reavis. Úprava: Radovan Hýbl.
Segment poskytovateľov pracovných priestorov v ostatnom období nezažíval práve najlepšie časy. Udalosti spojené s globálnou pandémiou Covid-19 a nárastom práce z home office-u donútili nájomcov kancelárskych priestorov prehodnocovať ich rozlohu. Ďalším aspektom bolo zvyšovanie úrokových sadzieb, ktorým centrálna banka reagovala na zvyšujúcu sa mieru inflácie. Vysoké úrokové sadzby predražili úvery a vyšší tlak na náklady sa prejavil v ochladnutí dopytu po prenájme kancelárskych priestorov. Na trhu komerčných nehnuteľností tak došlo v predchádzajúcom roku ku korekcii.
Čo sa týka samotného fondu HB Reavis, v druhom polroku roku 2023 výrazne poklesla hodnota jeho podielov. Celkový pokles predstavoval takmer 30% (na základe precenenia hodnoty nehnuteľností nezávislým oceňovateľom – spoločnosťou Colliers International). Pokles hodnoty majetku Ivana Chrenka však v rebríčku Forbes-u zaznamenaný nie je. Prejaví sa pravdepodobne až budúcom rebríčku v podobe zníženia celkovej hodnoty majetku podnikateľa.
Okrem toho spoločnosť v predchádzajúcom období pristúpila ku skonzervatívneniu investícií, čo sa prejavilo aj v znížení výnosov z podnikania.
V aktuálnom období analytici predpovedajú skôr postupné ozdravenie trhu komerčných nehnuteľností a návrat k maximálnym cenám. Opačná situácia by mohla nastať v prípade, že očakávané scenáre soft landingu ekonomiky sa nenaplnia a mohlo by tak dôjsť ku krízovej situácii.
Ivan Chrenko obsadil v rebríčku najbohatších ľudí sveta 1945. pozíciu. V rámci Slovenska mu aktuálne patrí už len 2. priečka.
Ak vás zaujíma tvorba a udržanie majetku vrátane investovania do rôznych investičných tried, nielen nehnuteľností, prečítajte si článok Investovanie a budovanie majetku sú pre každého, nielen pre vyvolených. Okrem iného sa v ňom dozviete, aké alternatívy máte k dispozícii a aký jednoduchý môže byť proces budovania majetku.
Mrakodrap Varso Tower je najvyššou budovou v Európskej únii. Spolu s anténou meria až 310 metrov. Foto: Pexels
Jaroslav Haščák
V súboji o prvé miesto v populárnom rebríčku tentokrát zvíťazila rodina Jaroslava Haščáka. Rodák z Ďurkovej (okres Stará Ľubovňa) je absolventom Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO). Počas štúdia sa spoznal so svojimi budúcimi partnermi v spoločnosti Penta – Marekom Dospivom a Jozefom Oravkinom.
Začiatok podnikania sa u Haščáka spája s dovozom oblečenia z Číny. Následne, spolu s obchodnými partnermi, vstupuje na trh s cennými papiermi. V roku 1993 sa ku skupine pridávajú aj ďalší dvaja partneri Martin Kúšik a Juraj Herko a zakladajú spoločnosť Penta Brokers. Názov spoločnosti tak odkazuje na počet spoločníkov vo firme.
V súčasnosti spoločnosť Penta Investments podniká vo viacerých oblastiach vrátane zdravotníctva, finančných služieb, maloobchodu, výroby, médií a realitného developmentu.
Jaroslav Haščák. Foto: Médiá. Úprava: Radovan Hýbl.
S kontroverzným podnikateľom je spájaná kauza Gorila. Podľa uniknutého utajovaného dokumentu Slovenskej informačnej služby, ktorý bol anonymne zverejnený na internete, sa mal stretávať s politikmi a diskutovať s nimi o úplatkoch. Po zatknutí Mariana Kočnera, bola pri prehliadke jeho nehnuteľností nájdená nahrávka, ktorá následne prenikla do médií. Obsah nahrávky korešpondoval s uniknutým dokumentom. Haščák považuje kontext zverejnených informácií za nepravdivý. Pred dvoma mesiacmi Úrad špeciálnej prokuratúry v spojitosti s kauzou Gorila obvinil 5 osôb, medzi ktorými má byť údajne aj Jaroslav Haščák.
V roku 2020 sa podnikateľ, v dôsledku vznesených obvinení z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, stiahol z aktívneho riadenia svojich spoločností a záujmy rodiny v skupine zastupuje manželka Valeria. Aby nepoškodil obchodné záujmy skupiny, vzdal sa aj postu managing directora. Neskôr sa mu štát ospravedlnil za nezákonné stíhanie a väzbu. Koncom roku 2022 bol opätovne obvinený, tentokrát zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Spoločnosť Penta bola postihnutá vlnou odchodov. Opustili ju Eduard Maták, Martin Kúšik aj Jozef Oravkin. Posledný menovaný odišiel s realitnými projektami z developerskej odnože firmy, medzi ktoré patrí aj legendárny bytovo-kancelársky komplex Sky Park, či kancelárie v Digital Parku a založil si Alto Real Estate a Alto Property.
Časť Ikonického projektu Sky Park, z dielne Zaha Hadid Architects, po vyrovnaní pripadla Jozefovi Oravkinovi. Foto: Pexels
Po ekomonickej stránke sa skupine v poslednom období nesmierne darilo. Výborné výsledky dosahujú viaceré spoločnosti z portfólia skupiny. Pod dobrou výkonnosťou je podpísaná najmä sieť lekární Dr. Max, ale darilo sa aj bankám a mediálnym domom, ktoré skupina vlastní. V oblasti biznisu športových stávok a hazardu skupina zvažuje strategický rozvoj stávkových kancelárií Fortuna a rokuje o vstupe majoritného partnera.
Vďaka vynikajúcim výsledkom sa tak po prvýkrát podnikateľovi podarilo obsadiť v rebríčku Forbes-u prvú priečku. V krátkodobom horizonte sa táto pozícia javí ako neohroziteľná.
Pokiaľ vás zaujíma, akým spôsobom si vybudovať dostatočnú dôchodkovú rentu na dôstojne prežitú jeseň života, prečítajte si Učebnicu budovania majetku aj pre hlúpych alebo lenivých. Nájdete v nej praktické postupy, ktoré vás krok po kroku dovedú do vášho cieľa.
Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať na sociálnych sieťach. Môžete tak urobiť kliknutím na ikonu vašej siete. Neváhajte sa podeliť v komentároch o váš názor alebo položiť otázky súvisiace s predmetom článku. Prípadné návrhy na spracovanie ďalších tém mi môžete poslať na môj e-mail. Prajem vám všetko dobré.